تجارت ایران احیا شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، گفته می شود ایران وارد معرکه شده است کسب و کار پیشرفت هایی حاصل شده است، اما برخی از مسائل مانند تأثیر نامشخص برجام همچنان چالش هایی را برای شرکت های اقتصادی ایجاد می کند.

به گزارش ایسنا، یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به شرایط تحریمی که اقتصاد ایران با آن مواجه است، هم دولت گذشته و هم دولت فعلی تلاش کردند سیاست هایی را اجرا کنند که تجارت ایران در چارچوب آن، با وجود تحریم ها کار می کند. این سیاست هم در حوزه صادرات و هم در تسویه تعهدات ارزی و ایجاد محدودیت در ثبت سفارش واردات دیده می شد.

مهرداد عباد با اشاره به برخی مشکلات مشاهده شده در ماه های ابتدایی اجرای این سیاست، تصریح کرد: در سال های گذشته با این مشکل مواجه بودیم که سیاست های اجرایی دوام نیاورد و به دلیل بلاتکلیفی چندین بار تغییر کرد. سرنوشت برجام و تصویب، یکی دیگر از ابهامات فعالان مالی بود و همین موضوع کار در سطح اجرایی را با مشکل مواجه کرد.

سهم صادرات و واردات در تجارت ایران

عباد با بیان اینکه دولت سیزدهم برخی رویه ها را بهبود بخشیده و ثبات سیاست ها را افزایش داده است، گفت: در دولت گذشته با مشکل ثبت سفارش مواجه بودیم که در مقابل وزارتخانه صف هایی ایجاد شده بود. ، و این مشکل منجر به اجاره و محدودیت های جدی می شود. ممکن است باشد، اما مشکل تا حد زیادی حل شده است. در زمینه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات نیز سیاست هایی برای بهبود وضعیت اعمال شده و این امر به بهبود آمار کسب و کار کشور کمک شایانی کرده است.

عباد در پاسخ به این سوال که آیا سهم کالاهای با ارزش افزوده بالا در سبد صادراتی ایران افزایش پیدا کرده است، گفت: برای تحلیل دقیق در این زمینه باید آمار ارائه و به تفصیل تحلیل کرد اما باید حفظ شود. توجه داشته باشید که فقط کاهش وزن اما افزایش ارزش صادرات را نمی توان به صورت کلی تحلیل کرد. به عنوان مثال در حوزه گازهای صنعتی صادراتی داریم که وزن بسیار کمی دارد یا در برخی محصولات کشاورزی این روند معکوس است.

وی خاطرنشان کرد: با بی توجهی به این مشکلات باید به خاطر داشت که کارکنان مالی بیش از هر چیز به ثبات و تحلیل آینده نیاز دارند. از آنجایی که ما هنوز از سرنوشت برجام یا برخی از سیاست های کلان اقتصادی اطلاعی نداریم، در نهایت می تواند برای صنعت مالی دشوار باشد.