تا اوایل ژانویه ۲۰۲۳، واردات گاز از روسیه متوقف خواهد شد


بریتانیا اعلام کرده است که واردات گاز از روسیه را تا اوایل ژانویه ۲۰۲۳ متوقف خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه انگلیس روز جمعه در پیامی توئیتری اعلام کرد: از اول ژانویه ۲۰۲۳ واردات گاز طبیعی مایع از روسیه ممنوع می شود.

اگرچه نروژ تامین کننده اصلی گاز انگلیس است، اما روسیه، آمریکا و قطر ۱۷ درصد گاز این کشور را تامین می کنند. انگلیس سال گذشته سه میلیارد و ۱۲۰ میلیون متر مکعب گاز از روسیه وارد کرد که چهار درصد کل مصرف سوخت این کشور است.

پس از تعمیق روابط بین اروپا و روسیه در نتیجه جنگ در اوکراین، رئیس کمیسیون اروپا هشدار داد که مشکلات در بخش انرژی می تواند منجر به یک بحران اجتماعی-اقتصادی در منطقه شود.

«اورسولا فون در لاین» روز جمعه در اجلاس سران «سرمایه گذاری پایدار اتحادیه اروپا» اعلام کرد: بحران انرژی اکنون در اولویت اتحادیه اروپا قرار گرفته است زیرا می تواند بر ثبات اقتصادی و اجتماعی منطقه تأثیر بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: سیستم تامین انرژی اتحادیه اروپا به دلیل مرکزیت سوخت های فسیلی همچنان ناپایدار است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اوایل اکتبر گفت: در گذشته، رونق اتحادیه اروپا مبتنی بر واردات ارزان انرژی از بازارهای روسیه و چین بود که فرصت هایی را برای انتقال فناوری، سرمایه گذاری و کالاهای ارزان فراهم می کرد. اما اکنون اتحادیه اروپا باید منابع انرژی در اروپا پیدا کند و اقتصاد خود را بازسازی کند.

جنگ در اوکراین بحران انرژی اروپا را تشدید کرده است. این بحران عملیات اقتصادی و لجستیکی را مختل کرده است و تحریم های غرب علیه روسیه زنجیره تامین را تضعیف کرده و قیمت انرژی را در سراسر جهان افزایش داده است.