تأسیس سازمان فرهنگی «دکتر معین» در آستانه اشرفیه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، سید محمد حسینی عصر پنجشنبه با حضور در آستانه از دکتر اشرفیه عیادت کرد. وی در سخنانی به مناسبت پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت معین گفت: تکریم علما، پدران و شاعران وظیفه همه مسئولان است.

وی با بیان اینکه جوانان امروز باید رموز ماندگاری نام بزرگان و چهره ماندگار را بدانند افزود:

حسینی در ادامه با اشاره به آرزوی علامه دهخدا گفت: معین ایمان و اعتماد زیادی داشت و ایمان ادبی داشت.

نایب رئیس مجلس رئیس جمهور وضعیت حوزه ادبی را زیر نظر داشت و افزود: متاسفانه امروز سرقت ادبی چندانی نداریم.

حسینی با اشاره به تلاش برخی افراد برای ایجاد شخصیت دوقطبی برای استاد معین، گفت: استاد معین هم دلبسته ایران و هم اسلام بود و در کتاب خدمت متقابل شهید «مرتضی مطهری» به هر دو توجه داشت. اسلام و ایران نیکی را به یاد آورد و پدر استاد معین را از علمای برجسته دینی دانست.

وی تلاش و پشتکار را رمز موفقیت در هر کاری دانست و گفت: در ادوار مختلف به دلیل پشتکار و کم تلاشی افراد مستعدی همه جا حضور داشتند اما استاد معین هم بود. مرد زحمتکش بود.

زبان فارسی باید احیا شود

معاون رئیس جمهور برای کار مجلس رئیس جمهور افزود: بنا به درخواست نماینده آستانه در شورای اسلامی، موسسه فرهنگی استاد معین در آینده نزدیک در آستانه اشرفیه راه اندازی می شود.

حسینی با اشاره به پیگیری این سازمان در اطراف درگاه سیدجلال روز اشرف گفت: در پی تصویب سفر رئیس جمهور و بررسی برخی از مسائل گیلان، وی اهداف سفر خود به گیلان را به اطلاع نمایندگان مدعو رساند.

وی به وصیت نامه نیما یوشیز خطاب به استاد معین توجه کرد و گفت: هیچکس جز معین.

حسینی با بیان اینکه زبان فارسی برای جغرافیای ایران تفاوتی ندارد، گفت: در بسیاری از کشورها علاوه بر گویش فارسی، این زبان نیز تدریس می شود، اما متأسفانه پس از تسلط انگلیسی ها بر هند، تلاش کردند. زبان فارسی را در این کشور نابود کنید.

نایب رئیس مجلس ریاست جمهوری با اشاره به ضرورت احیای زبان فارسی تاکید کرد که زبان فارسی جاذبه ای دارد که فراتر از مرزهای ایران است.

وی با بیان اینکه علم و دانش در کنار اخلاق و ایمان شکوفا می شود، افزود: اگر در گذشته افراد مشهوری چون سعدی و حافظ وجود داشتند، امروز توانایی های بسیاری برای پاسداری و ارتقای زبان فارسی داریم.