تأثیر تحولات اخیر بر وضعیت صنعت و تجارت ؛ شهر صنعتی هرات در رکود است


رویدادهای اخیر بر وضعیت صنعت و تجارت افغانستان تأثیر منفی گذاشته است.

برخی از کارخانه داران می گویند که انجماد پول آنها در بانک ها مانع از خرید مواد اولیه محصولات کارخانه شان شده است و همین امر باعث رکود کارخانه آنها شده است.

در این میان شهرک صنعتی هرات ، یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی کشور با بیش از سیصد کارخانه ، به گفته مقامات اتاق صنایع هرات ، اکنون تنها 70 کارخانه در آن فعال است و اگر وضعیت به همین منوال پیش برود ، شهر بسته خواهد شد

زلمی سعیدی کارآفرین است و مسئول کارخانه های نفت و پلاستیک در شهر صنعتی هرات است. او می گوید به مدت دو ماه ، با مسدود شدن سرمایه خود در بانک ها ، دو مورد از سه کارخانه تولیدی که فعالیت خود را متوقف کرده بود.

سعیدی می گوید تمام سرمایه اش در بانک است و پول کافی برای خرید مواد اولیه برای کارکردن کارخانه هایش را ندارد.

شهر صنعتی هرات

شهر صنعتی هرات

وی گفت: “ما نمی توانیم از بانک ها پول دریافت کنیم ، بنابراین شهر صنعتی در وضعیت سختی قرار دارد. وقتی نمی توانیم از بانک ها پول برداشت کنیم ، نمی توانیم مواد اولیه بخریم ، ما امارت اسلامی را می خواهیم.” “آنها باید اقدامات جدی تری در این زمینه انجام دهند. وقتی مواد اولیه وجود ندارد ، هیچ محصولی وجود ندارد زیرا ما در کشور خود مواد اولیه نداریم و همه آنها را از کشورهای دیگر خریداری می کنیم.”

طی 20 سال گذشته ، سرمایه گذاری های بزرگی در بخش تولید ملی و ایجاد شهرک های صنعتی در استان های کلیدی انجام شده است.

در این میان شهرک صنعتی هرات یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی با بیش از 300 کارخانه تولید است.
با این حال ، این شهر اکنون در حالت رکود به سر می برد.

حمیدالله خادمه ، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات می گوید که از 300 کارخانه ، تنها 70 کارخانه در حال کار هستند و مابقی در جنگ در هرات و سقوط دولت در دو ماه گذشته تعطیل شده اند.

به گفته اتاق صنایع و معادن ، 2.5 میلیون کارگر به دلیل تعطیلی کارخانه بیکار شده اند.

او مسدود شدن پول سرمایه گذاران در بانک ها ، افزایش قیمت سوخت و وخامت شرایط اقتصادی و معیشتی در کارخانه ها را دلیل این امر می داند.

به گفته خادم ، اگر وضعیت به همین منوال پیش برود ، بیم آن می رود که شهر صنعتی با رکود کامل مواجه شود.

خادم گفت: “اکثر کارخانه هایی که کارخانه های فلزی تولید می کردند راکد هستند. افزایش قیمت سوخت بسیار بالاست و برای کارخانه ها بسیار گران تمام می شود. اگر این وضعیت ادامه یابد ، شاهد تعطیلی کارخانه های بیشتری خواهیم بود.” “

کارخانه تولید سیخ در کابل

کارخانه تولید سیخ کابل

شهر صنعتی کابل نیز شرایط مشابهی دارد.

کریم عظیمی ، رییس اتاق صنایع و معادن کابل ، تعداد کارخانه های تعطیل شده را اعلام نکرد ، اما افزود که تعداد زیادی از کارخانه ها در کابل به دلیل کمبود مواد اولیه و یخ زدن سرمایه گذاران تعطیل شده اند. پول

عظیمی گفت: “قبلا کارخانه ها به دلیل قطع برق و خرابی بازار تعطیل می شدند. اکثر کارخانه ها اکنون به دلیل کمبود مواد اولیه و یخ زدن پول تعطیل می شوند.”

وزارت مالیه طالبان گفته است که گام های جدی برای حل مشکلات سکتور صنعتی برداشته شده است.

مهندس نصیر حسنه ، مشاور ارشد وزارت مالیه در زمینه سیاست دولت طالبان ، به رادیو آزادی گفت که آنها دو هفته پیش با بانک مرکزی ملاقاتی داشته اند و بانک ها می توانند برای خرید مواد و پسرخاله ها به صاحبان کارخانه ها پول بپردازند.

از سوی دیگر ، مقامات اتاق های صنعت و معدن کابل و هرات می گویند که وضعیت امنیتی برای سرمایه گذاران و حذف فساد در گمرک در حال بهبود است و آنها معتقدند که اگر دولت و جامعه بین المللی با سرمایه گذاران همکاری کنند ، صنعت بهبود خواهد یافت خیلی بهتر باش

دیدگاهتان را بنویسید