بیانیه ترویکای اروپایی در نشست استانداران: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۸ برابر تعهد است.


بیانیه ترویکای اروپایی در نشست استانداران: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۸ برابر تعهد است.

به گزارش مونیبان; سه کشور اروپایی عضو برجام در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه‌ای مشترک بر ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ایران مانعی برای دستیابی به توافق نهایی است، تاکید کردند. مذاکرات برای احیای برجام

در این بیانیه که توسط سفیر و نماینده دائم آلمان در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین قرائت شد، ادعا شد که خواسته‌های ایران فراتر از برجام مانع از تکمیل مذاکرات در سپتامبر ماه گذشته شده است.

در بیانیه مذکور آمده است: ترویکا به همراه شرکای خود تمام تلاش خود را برای مذاکره برای بازگشت به برنامه هسته ای ایران به کار گرفته است. پس از ماه‌ها مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام در ماه مارس و بار دیگر در آگوست سال جاری پیش‌نویس توافق‌نامه‌هایی را ارائه کرد که ایران را به طور کامل به تعهدات برجام پایبند می‌کرد و ایالات متحده را به این توافق بازمی‌گرداند. علیرغم تلاش‌های بیشتر در تابستان، ایران این بسته‌ها از جمله درخواست‌های خارج از محدوده برجام را رد کرد.

در بخش دوم بیانیه تروئیکا، اقدامات جبرانی در برجام ایران که در واکنش به انفعال طرف های درگیر در این توافق صورت گرفت، بیان شد: امروز مجموع ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از ۱۸ فراتر رفته است. بار. محدودیت های تعریف شده در برجام و حاوی مقادیر بسیار نگران کننده اورانیوم غنی شده تا ۵، ۲۰ و ۶۰ درصد است. از زمان آخرین گزارش مدیرکل در سپتامبر سال جاری، ایران ذخایر اورانیوم خود را با خلوص ۲۰ درصد به ۱۶ درصد و ذخایر اورانیوم خود را با خلوص ۶۰ درصد به ۱۲ درصد افزایش داده است.

این سه کشور اروپایی مدعی شدند: اگر ایران تصمیم به بازگشت کامل به تعهدات برجامی نگیرد، در آینده نزدیک وضعیت بدتر خواهد شد. بنابراین، ما به رایزنی با شرکای بین المللی درباره بهترین راه برای رسیدگی به تشدید ادامه دار و خطرناک هسته ای ایران ادامه خواهیم داد.

منابع خبری

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=308052