بوشهر/ رواج آبزی پروری در بین ساکنان ساحلی تولید میگو – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان بوشهر قطب تولید میگو در کشور محسوب می شود و بیش از نیمی از محصول پرمصرف و پرفروش در استان بوشهر تولید می شود.

در سال های اخیر تلاش های گسترده ای برای توسعه شیلات در استان بوشهر انجام شده و پیش بینی می شود امسال حجم تولید میگو در استان بوشهر به رکورد جدیدی برسد.

در حال حاضر با وجود اینکه استان بوشهر قطب پرورش میگو در کشور محسوب می شود، اما تعداد افراد بهره مند از درآمد سرشار این طرح ها زیاد نیست و تعداد زیادی از کارگران این صنعت نیز خارجی هستند.

حضور و مشارکت مردم در طرح های صرفه جویی آب همواره از مطالبات مهم مردم استان بوشهر بوده و بارها این مطالبه را از مسئولان مطرح کرده اند.

انتظار می رفت مسئولان استان بوشهر و مدیران تشکل های شیلات و سایر سازمان های مرتبط به گونه ای برنامه ریزی و عمل کنند که ساحل نشینان استان بوشهر نیز بتوانند در این طرح ها مشارکت کنند.

در این راستا همزمان با برنامه ریزی، واگذاری اراضی ساحلی استان بوشهر برای آبزی پروری و به ویژه طرح های پرورش میگو، توجه ویژه ای به مردم استان به ویژه روستاییان شده است.

در واگذاری زمین پرورش میگو، افراد می توانند در صورت کسب امتیاز لازم و برتری نسبت به سایر متقاضیان با تشکیل انجمن تعاون، زمین های ساحلی را برای اجرای طرح پرورش میگو در اختیار بگیرند.

بدین منظور و بر اساس فراخوان صادر شده، اهالی شهرستان و بویژه اهالی روستای بوشهر، فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی و به ویژه رشته های مرتبط با شیلات و ایثارگران و خانواده های شهدا از امتیازات ویژه برخوردار خواهند شد.

رواج آبزی پروری در بین بوشهری ها/ساحل نشینان منجر به تولید میگو می شود

بومی گرایی و تخصص

رئیس موسسه مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر در خصوص واگذاری زمین های پرورش میگو به متقاضیان توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تلاش های گسترده ای برای توسعه تولید میگو در کشاورزی استان صورت گرفته است.

چهار شاخص اصلی برای ارزیابی سرمایه گذاران در پروژه های پرورش میگو عبارتند از: محل، تخصص تجاری، وضعیت اشتغال و پتانسیل سرمایه گذاری. ضرغام حیدریح با اشاره به روند جذب و انتخاب سرمایه گذار برای ایستگاه پرورش میگو آشپز وی خاطرنشان کرد: معیار ارزیابی سرمایه گذاران در طرح های پرورش میگو چهار شاخص اصلی بومی بودن، تخصص حرفه ای، وضعیت اشتغال و پتانسیل سرمایه گذاری است.

مرکز پرورش میگو آشپز در مجاورت بندر بوشهر با چهار هزار هکتار وسعت بزرگترین مرکز پرورش میگوی استان است که امسال سه هزار هکتار آن کاشته شده و پرورش میگو در حال انجام است.

شیلات ساکنان ساحلی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: استان بوشهر ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال در حوزه دریایی دارد و باید طرح های ویژه ای در این بخش اجرا شود.

مصدق کشاورزی ایجاد و اجرای طرح های آبزی پروری در مناطق ساحلی استان بوشهر را بسیار مهم دانست و گفت: پرورش میگو مهمترین پتانسیل استان است و تلاش شده است تا ساحل نشینان از آن بهره مند شوند. این پروژه.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر با اشاره به واگذاری زمین های ساحلی به ساحل نشینان استان بوشهر تاکید کرد: این اراضی در قالب شرکت های تعاونی به ساحل نشینان واگذار می شود.

رواج آبزی پروری در بین بوشهری ها/ساحل نشینان منجر به تولید میگو می شود

۵۳ شرکت تعاونی تأسیس شد

وی درباره راه اندازی ۵۳ شرکت تعاونی برای فعالیت های شیلاتی در استان بوشهر خاطرنشان کرد: تعداد این شرکت های تعاونی تا پایان امسال با تعیین هدف به ۱۵۰ شرکت افزایش می یابد.

حضور تعاونی های شیلات ۳۵۰۰ تن به تولید میگو در استان می افزاید. کشاورزی، هفت توجه را به ۹ شرکت تعاونی جلب کرد هیچکس به همین منظور وی افزود: بیش از پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه کارآفرینی در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش تعاونی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: با توجه به توسعه فعالیت ها و حضور شرکت های تعاونی شیلات بیش از ۳۵۰۰ تن به تولید میگو در استان بوشهر اضافه می شود.

واگذاری زمین های کشاورزی به جوانان بوشهری

استاندار بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برای توسعه شیلات در استان بوشهر تلاش زیادی کرده ایم و در این راستا طرح های جدیدی در حال اجراست.

احمد محمدزاده شیلات را یکی از اولویت های استان بوشهر از نظر اقتصادی و اشتغال زایی دانست و اظهار داشت: حمایت ویژه ای از جوانان استان بوشهر برای مشارکت و فعالیت در حوزه شیلات خواهیم داشت.

وی با اشاره به واگذاری زمین های ساحلی به ساحل نشینان در روستاهای استان بوشهر افزود: روستائیانی که قصد مشارکت در اجرای این طرح ها را دارند مورد حمایت ویژه قرار می گیرد.

استاندار بوشهر گفت: این گونه طرح ها باید با حضور و مشارکت مردمی اجرا شود تا شاهد اشتغال جوانان بومی در آنها باشیم و درآمد حاصل از آن نصیب افراد ساکن در جوار این محل های پرورش شود.

با توجه به ارزآوری و درآمدزایی بالای طرح های پرورش میگو، انتظار می رود از این طرح ها حمایت شود تا هم اشتغال و هم درآمد و ارز زایی محقق شود.