بشار اسد: اتحادیه عرب آینه ای از وضعیت کشورهای عربی است


به گزارش خبرگزاری فارس، «رامتان لامامارا» وزیر امور خارجه الجزایر که در دمشق به سر می برد، بعدازظهر دوشنبه (۳ اوت) با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، تقویت روابط برادرانه سوریه و الجزایر که مبتنی بر اصول و ارزش‌های مشترک است و اراده و تمایل دو طرف برای توسعه روابط از مهم‌ترین موضوعات این دیدار بود.

لامامره همچنین پیام عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر را به اسد ابلاغ کرد که محتوای آن توسعه روابط دوجانبه، ادامه رایزنی و هماهنگی طرفین در خصوص مسائل منطقه و آمادگی اعراب بود. نشست رهبران در الجزایر

اسد با تمجید از ملت و دولت الجزایر گفت: ملت سوریه نقش الجزایر را در جنگ علیه سوریه فراموش نخواهد کرد و الجزایر کشوری برادر است که به اصول و عرب بودن خود پایبند است.

وی با تاکید بر اینکه سوریه در حال بررسی افق های جدید همکاری با الجزایر است، تصریح کرد: اتحادیه عرب آینه ای از وضعیت عربی است. محتوا و نتایج فعالیت های مشترک اعراب برای سوریه مهم است.

لمامره گفت: سوریه یک عنصر اساسی در میان کشورهای عربی و یکی از اعضای مؤسس اتحادیه عرب است. جهان عرب به سوریه نیاز دارد و نه برعکس. الجزایر نیز از سوریه حمایت خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که الجزایر برای توسعه روابط با سوریه تلاش کند و فرصتی برای نشست کمیسیون مشترک سوریه و الجزایر فراهم شود.

رئیس جمهور سوریه پیش از این درباره نشست الجزایر گفته بود: شاید تنها وزن این اجلاس این باشد که در الجزایر برگزار شود. این یک حقیقت است؛ زیرا روابط سوریه با الجزایر به هر حال از زمان استقلال این کشور از فرانسه ادامه داشته است.

وی با بیان رابطه نزدیک دو ملت خاطرنشان کرد: اگر جدای از نشست الجزایر درباره اتحادیه عرب صحبت کنیم، موضوع بازگشت یا عدم بازگشت سوریه نیست. اصطلاح بازگشت یک نام اشتباه است، زیرا سوریه هنوز در اتحادیه عرب است. این تعلیق عضویت است و نه انصراف. مشکل این است که اتحادیه عرب در آینده چه خواهد کرد، سوریه یا نه؟ (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید