برگزاری سوگواره فرهنگی، هنری و رسانه ای ماه محرم در کردستان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر ماریا یکشنبه شب در نشست مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: حماسه باشکوه عاشورا مهمترین عامل رشد و روشنایی جهان اسلام در طول تاریخ بوده و شاعران و نویسندگان بسیاری را برانگیخته است. تاریخ ادبیات در ایران و کشورهای فارسی زبان.

وی افزود: یکی از مهمترین ایام عزاداری محرم و صفر برپایی مجالس شعر و شعر به روایت امام حسین سالار شهیدان است.آ) در شهرهای مختلف استان است.

ماریا تصریح کرد: ترویج فرهنگ حسینی، فرهنگ سازی ادب حسینی، ارزیابی آثار فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه ای مرتبط با عاشورا، خلق محتوای عاشورایی، ترویج هنجارها، ارزش ها و سبک زندگی اسلامی – ایرانی و مقابله با تهاجم فرهنگی مهم است. اهداف عزاداری فرهنگی، هنری و ادبی است.

وی با اشاره به برگزاری پانزدهمین کنگره سراسری شعر عاشورایی، نشست سوگواره و تعزیه خوانی، مسابقه و نمایشگاه پوستر منطقه ای عاشورایی، دومین موکب تعزیه و نمایشگاه عکس اربن حسینی از جمله برنامه های این روز است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: برپایی سوگواره فیلم منطقه ای عاشورایی ۷۲ ثانیه در این شهرستان. کاروتجلیل از شهدا و حافظان سلامت و تکریم و تجلیل از خادمان حسینی از دیگر برنامه های این ایام است.