بروز وزوز گوش و کاهش شنوایی در بازماندگان سرطان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی دی نیوز، در یک مطالعه جدید روی ۲۷۳ بازماندگان سرطان، محققان دریافتند که بیش از نیمی از آنها دچار کم شنوایی هستند، حتی اگر متوجه این موضوع نباشند.

استیون دکتر چونگکاهش شنوایی مرتبط با استفاده از داروهای پلاتین در بزرگسالان مبتلا به سرطان بیضه و سر و گردن گزارش شده است، اما مطالعه ما برای اولین بار نشان می دهد که کاهش شنوایی و وزوز گوش ها مشکلات رایج در میان بازماندگان چهار نوع شایع سرطان هستند.

چونگ وی خاطرنشان کرد: این مشکلات در افرادی که انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی دریافت کرده اند مشاهده شده است.

وی افزود: این میزان بالای کم شنوایی و وزوز گوش نه تنها توسط داروهای پلاتین ایجاد می شود، بلکه توسط دسته دیگری از داروهای شیمی درمانی به نام تاکسان ها نیز ایجاد می شود. با توجه به اینکه رژیم‌های شیمی‌درمانی حاوی پلاتین و تاکسان‌ها معمولاً برای درمان بیشتر سرطان‌ها استفاده می‌شوند، این یافته‌ها پیامدهای گسترده‌ای برای پزشکان معالج بیماران سرطانی و همچنین بازماندگان سرطان دارد.

به گفته نویسندگان این مطالعه، کودکانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند به طور معمول از نظر شنوایی آزمایش می شوند، اما بزرگسالان اینطور نیستند.

این مطالعه شامل ۲۷۳ نفر با میانگین سنی ۶۱ سال بود که در ۵ سال گذشته برای سرطان سینه، دستگاه گوارش، ریه و زنان تحت درمان قرار گرفته بودند.

محققان دریافتند که بیش از ۵۰ درصد از افراد کم شنوایی قابل توجهی داشتند که با آزمایش شنوایی به نام ادیوگرام تأیید شد. بیش از ۳۵ درصد وزوز گوش یا زنگ زدن در گوش را گزارش کردند.

شرکت‌کنندگانی که دچار کم شنوایی بودند، در فعالیت‌های معمول، مانند گوش دادن به تلویزیون یا رادیو، صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان، یا مکالمه در رستوران‌ها، اختلال متوسط ​​تا شدید را گزارش کردند.

افراد مبتلا به وزوز گوش گزارش می دهند که این وضعیت در تمرکز یا توانایی آنها برای استراحت، خلق و خو و لذت از زندگی و همچنین خواب آنها اختلال ایجاد می کند.

بر اساس این گزارش، حدود ۳۱ درصد از شرکت کنندگان کاهش شنوایی را انکار کردند، اما شنوایی سنجی ناهنجاری هایی را در آنها نشان داد.

به گفته محققان، اگرچه نوع کاهش شنوایی ناشی از داروهای پلاتین و تاکسان دائمی است، اما سمعک ها می توانند شنوایی بیماران را بهبود بخشند.

نویسندگان مطالعه توصیه کردند که ارزیابی کم شنوایی و وزوز گوش ها باید قبل، حین و بعد از شیمی درمانی بررسی شوند.