برخی از افسانه ها و باورهای نادرست در مورد مارمولک ها

بسیاری از خزندگان امروزی مصرف کنندگان بسیار آگاه هستند که تحقیقات خود را به صورت آنلاین در مورد مارمولک خانگی که در شرف به دست آوردن آن هستند انجام داده اند. همچنین تعدادی نمایش محبوب وجود دارد که بر خزندگان و دوزیستان از سراسر جهان تمرکز دارد و به گسترش درک افراد عادی از این حیوانات کمیاب و عجیب و غریب کمک می کند. متأسفانه هنوز چند افسانه و تصور غلط در مورد مارمولک ها وجود دارد و امیدواریم در این مقاله برخی از بدیهیات را از بین ببریم.

یکی از رایج‌ترین باورهای غلطی که به نظر می‌رسد در میان بسیاری از علاقه‌مندان به خزندگان تازه‌کار وجود دارد، این است که همه مارمولک‌های بزرگ اژدهای کومودو هستند. به نظر می رسد کومودوس با اندازه چشمگیر و نام بدنام خود، کینگ کونگ مارمولک های مانیتور باشد. واقعیت این است که فقط باغ‌وحش‌ها می‌توانند اژدهای کومودو را نگهداری، نمایش و پرورش دهند و هر یک از آنها متعلق به دولت اندونزی است که دسترسی به این موجودات کمیاب را به شدت ممنوع می‌کند. آنها در پنج جزیره در اندونزی یافت می شوند، جایی که برای گردشگران جذاب هستند و بخش زیادی از درآمد مردم محلی را به ارمغان می آورند. اگرچه یکی از نزدیکان مارمولک کومودو که از نظر اندازه بسیار بزرگ می شود، مانیتور آب اندونزی است، این حیوانات را می توان فروخت و از آنها محافظت نمی شود، بنابراین معمولاً منبع این تصور غلط هستند.

یکی دیگر از تصورات نادرست درباره مارمولک های فروش در اسارت بر اساس مارمولک های کایمن آمریکای مرکزی است. این پسرعموهای خوش رنگ مارمولک تگو بدنی پهن دارند که از نظر ظاهری بسیار نزدیک به همنام آنها کایمان آمریکای جنوبی است. آنها به اندازه بزرگسالان قابل کنترل به طول چهار فوت رشد می کنند و معمولاً روی شاخه های درختان یا نزدیک آن ها بر فراز رودخانه های معلق در پاراگوئه، پرو و ​​کلمبیا یافت می شوند. اگرچه آنها دندان های بسیار تیزی دارند که از آنها برای گرفتن و له کردن طعمه های خود متشکل از حلزون ها، ماهی ها و بی مهرگان استفاده می کنند، اما مارمولک های کایمان در اسارت آرام هستند و به راحتی قابل کنترل هستند. آنها همچنین می توانند در رژیم غذایی متشکل از غذاهای کنسرو شده، حلزون های منجمد و بوقلمون آسیاب شده یا مانیتور و رژیم تگو نگهداری شوند.

تصور نادرست دیگر این است که همه مارمولک ها توانایی بازسازی دم خود را دارند در حالی که در واقعیت این توانایی نسبتاً گیج کننده برای برخی از مارمولک ها و گکوها و برای برخی دیگر غیرممکن است. توانایی شگفت انگیز بازسازی یک عضو بدن در اکثر ژکوها، اکثر ایگواناها و تگوها وجود دارد در حالی که بستگان نزدیک آنها کاملاً فاقد این توانایی هستند. اگرچه دم احیا شده هرگز شبیه دم اصلی نخواهد بود، اما جایگزین عملکردی است و بسیار بهتر از یک کنده است. حتی ممکن است برای برخی از این حیوانات دم چنگال یا شاخه دار رشد کنند اگر آسیب جزئی باشد و شکستگی کامل نداشته باشد.

در حالی که بسیاری از سوالات در مورد مارمولک ها و عادات و زیستگاه های آنها با تلاش سخت محققان و پرورش دهندگان در سراسر جهان پاسخ داده شده است، هنوز حقایق جالب زیادی وجود دارد که در آینده آشکار خواهد شد. مثل همیشه سعی و کوشش خود را انجام دهید و قبل از خرید در مورد نیازهای مارمولک های حیوان خانگی در مورد رژیم غذایی، نور، اندازه زیستگاه و طول عمر بدانید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر