برای تثبیت قیمت ها نیازمند تثبیت قیمت نهاده های دامی هستیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر رضا افلاطونی در جلسه قرارگاه امنیت غذایی و تنظیم بازار استان قزوین که صبح یکشنبه در سالن جلسات شهید سلیمانی استانداری قزوین برگزار شد اظهار کرد: از مهم‌ترین گذرگاه‌های هدفمندی یارانه‌ها هفته پیش بود و گذرگاه بعدی تولید در ماه‌های آینده خواهد بود که باید پایه ورود به شرایط ماه‌های آینده را امروز مورد بررسی قرار دهیم و وجه‌های مختلف تولید کالا، توزیع و نظارت و بررسی را در دستور کار خود داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: جوجه ریزی واحدهای مرغ گوشتی در سطح ملی رصد می‌شود و به همین جهت هم معدوم سازی خارج از نظارت نداشته‌ایم ولی قیمت جوجه کاهش یافته و به منظور جلوگیری از ضرر تولید کننده صادرات جوجه آزاد شده و تخم مرغ نطفه دار هم در حال ذخیره است و وضعیت استان در مورد جوجه ریزی عادی است.

این مسئول با اشاره به این موضوع که جوجه ریزی متوسط استان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه است و امروز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه داریم و مازاد نیاز استان تولید داریم تصریح کرد: در حال انباشت مرغ در سردخانه‌های در نظر گرفته شده در استان هستیم.

وی یادآور شد: در ابتدای ورود به آزادسازی قیمت‌ها با وجود توزیع ۹۴ تن مرغ در بازار مرغ یک پنجم از ذخیره مرغ منجمد را وارد بازار کردیم که با گذر زمان به وضع عادی برگشتیم.

افلاطونی تبیین کرد: نهاده‌های دامی از دغدغه‌های مهم دیگر ما است که قرار ما تحویل ۲۵ هزار تن نهاده دامی از بهمن ماه به تولیدکنندگان دام و طیور بوده است که تا امروز ۱۷ هزار تن از نهاده‌ها تحویل داده شده و امروز مابقی طلب تولید کننده ها هم از کشتی‌ها بارگیری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد: به طور معمول ما ۱۵۰ تن مرغ یخ زده ذخیره شده داریم ولی امروز این مقدار به ۶۹۵ تن رسیده و این رقم فزاینده نیز هست و ما به رقم ۱۰۰۰ تن خواهیم رسید.

این مسئول یادآور شد: ما در کنترل قیمت‌ها یک مشکل داریم و آن اینکه ابتدا باید به تثبیت قیمت نهاده‌ها برسیم تا بتوانیم قیمت تولیدات را هم تثبیت کنیم و از سوی دیگر باید برنامه‌های ما به صورتی باشد که تولیدکننده در جبهه تولید بماند.