بخش مدیریت با چالش های به کارگیری نخبگان مواجه است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، محمدصادق خیاطیان در مراسم افتتاحیه دوره های حکمرانی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه داشتن ساختار و سازماندهی خوب لازمه حکمرانی است، اظهار داشت: همه صاحب نظران متفق القول معتقدند که نظام حکمرانی در صورتی که وجود نداشته باشد. نیروی انسانی کارآمد، شایسته و متخصص پس قطعاً آن سیستم یک سیستم کارآمد نخواهد بود.

وی افزود: در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اگرچه تلاش های زیادی برای تربیت نیروی انسانی صورت گرفت، اما در این مدت افرادی را در پست های مختلف مدیریتی و سطوح کارشناسی داشتیم که یا با آزمون و خطا تجربه کسب کردند و یا با دانش خود. پس از انجام آنها، تجربه کسب کنید. از طرفی کسانی هم بودند که در این مسیر سعی کردند تجربه کسب کنند و شاید به خاطر همین روند در کشور با سختی هایی مواجه شدند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری گفت: اگر در یک دستگاه مشکل و چالشی وجود داشت می دیدیم که نیروی انسانی شایسته و کارآمدی در آن اداره وجود ندارد و این مشکل برای کشور بسیار آسیب زا شده بود. . .

خیاطیان بیان کرد: اگرچه کشور در زمینه آموزش نیروی انسانی ماهر و متخصص پیشرفت خوبی داشته است، اما با وجود این دستاوردها، همچنان در برخی بخش ها نیاز به آموزش نیروی انسانی بالاست.

وی با بیان فراوانی نخبگان در کشور و لزوم به حداکثر رساندن پتانسیل ها و توانمندی های آنان، گفت: امروز نخبگان زیادی در کشور تربیت شده اند، اما آیا از این توانمندی ها در حوزه مدیریت به نحو احسن استفاده شده است و آیا فرصت هایی وجود دارد؟ برای بیان توانایی های خود به نخبگان؟ آیا نخبگان امروز ما تجربه و مهارت کافی برای اداره و مدیریت یک سازمان یا مشکل دارند؟

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری گفت: با وجود اینکه ظرفیت برای بکارگیری نخبگان در حوزه مدیریت ایجاد شده است، اما همچنان در این زمینه با چالش مواجه هستیم. باید تلاش کنیم تا در تراز انقلاب اسلامی افراد دارای مهارت و استانداردهای مدیریتی را تربیت و به کار گیریم.

خیاطین با اشاره به راه اندازی دوره حکمرانی در دانشگاه تهران گفت: به نظر من این دوره آموزش حکمرانی است که به صورت اسمی توسط مرکز مطالعات راهبردی و تحقیقات سیاست منابع انسانی دانشگاه تهران دنبال می شود. سازمان باید به مسائل راهبردی کشور بپردازد.

وی با بیان اینکه برگزاری این دوره های حکمرانی بسیار حائز اهمیت است و باید به عنوان یک نشانه فرخنده مورد توجه قرار گیرد، ابراز امیدواری کرد که نسبت به گذشته به برگزاری این دوره ها در کشور توجه بیشتری شود.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی رئیس جمهور در ادامه به دانشجویان دوره آموزشی حاکمیتی حاضر در جلسه پرداخت و گفت: فقط به این دوره آموزشی که شرکت می کنید و گواهینامه رسمی می گیرید نگاه نکنید. دانشگاهی که ممکن است رزومه ای برای آینده شغلی شما باشد، اما در عوض می تواند شما را به عنوان یک فرد متخصص، متعهد، کارآمد و مدیر جمهوری اسلامی تربیت کند.

خیاطیان افزود: از توانمندی ها و ابزار آموزشی این دوره استفاده کنید. اساتید صاحب نام و مجرب حاضر در این کلاس آموزشی به شما در حل مشکل و تقویت دانش شما کمک می کنند.

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که این دوره از حاکمیت الگویی برای سایر نقاط کشور باشد و سایر نهادها نیز این مسیر را طی کرده و آن را توسعه دهند.