بازسازی مقبره تقاءالاسلام شهید/ حفظ گنجینه های تاریخی تبریز به نفع مدیریت شهری انجام شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مقبره الشرع آرامگاه و مدفن ادیبان، عرفا، مجاهدان و بزرگانی است که در کوی سرخاب خفته اند و ثکال الاسلام شهید میرزا علی تبریزی از گنجینه های آن است. تاریخ تبریز در این نام های باشکوه نهفته است.

وضعیت نامناسب آرامگاه ثغاء الاسلام تبریزی در سال های اخیر و رعایت نکردن نگهداری صحیح از مقبره وی همواره مایه ناراحتی دوستداران تاریخ و فرهنگ این دیار بوده است.

امسال ۱۸ آذر مصادف با یکصد و یازدهمین سالگرد شهادت سربازان و مجاهدین آذربایجانی به رهبری تکول اسلام تبریزی به دست بیگانگانی است که به میهن عزیزمان هجوم آوردند. رشادت ها و ایستادگی تحسین برانگیز این بزرگ مرد تاریخ ایران در برابر قدرت های بیگانه، صفحه زرین مجاهدت و تلاش مردم غیور آذربایجان در راه دفاع از اسلام و ایران است.

شهردار تبریز از ساخت مقبره شهید تبریزی ثقا الاسلام به مناسبت یکصد و یازدهمین سالگرد شهادت این مجتهد روحانی خبر داد و می گوید: این مقبره که در مقبره الشعرا و در کنار قبر وی است. بسیاری از علما، نویسندگان و اهالی تبریز برای بزرگداشت ۱۱۰ و یازدهمین سالگرد این مجتهد روحانی آماده می شوند.

یعقوب هوشیار ادامه می دهد: مقبره الشعرا تبریز مدفن بزرگانی است که هر کدام پیشینه ای گرانبها و فراموش نشدنی در پس نام خود دارند و تلاش مدیریت شهری برای پاسداری از این میراث گرانبها نیز حائز اهمیت است.

آرامگاه ثقا الاسلام در تبریز تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته بود. طبق برنامه، بازسازی و مرمت می شود و تا دی ماه سال جاری و همزمان با برگزاری کنگره ملی یادواره آن شهدا به اتمام می رسد. علیرغم اینکه رفع چنین مشکلاتی با برنامه ریزی و رویکرد همه جانبه امکان پذیر است.

شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز همواره رویکردی کل نگر به موضوع مدیریت شهری داشته و به مسائل فرهنگی و تاریخی از جمله مسائل عمرانی و اجرای پروژه های شهری توجه ویژه ای داشته است.

میرزا علی آقا تبریزی معروف به شیکاه الاسلام تبریزی یا شیکاه الاسلام دوم از علمای آذربایجان و از شهدای نهضت مشروطیت ایران بود. وی از مؤسسین و آزادی خواهان بود و در ۹ دی ۱۲۹۰ هجری قمری مصادف با عاشورای ۱۳۳۰ هجری شمسی توسط روس ها در تبریز به دار آویخته شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید