بازرس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: مطالب گروسی درباره ایران را دوست ندارم/تحریم‌ها جواب نمی‌دهد


به گزارش گروه بین الملل مانیتورینگ خبرگزاری فارس، یوسری ابوشادی، بازرس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی از اظهارات اخیر رافائل گروسی مدیرکل فعلی این سازمان بین المللی انتقاد کرد.

ابوشادی که در سال ۲۰۰۵ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد و در حال حاضر عضو شورای روابط خارجی مصر است، روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه خبری راشاتودی گفت که از اظهارات اخیر گروسی مبنی بر اینکه برنامه هسته ای ایران “توانا و جاه طلبانه” است، شوکه شده است. او پیشرفت را دوست ندارد.

گروسی روز سه شنبه به خبرنگاران در وین گفت: «آنها یک برنامه هسته ای جاه طلبانه دارند که باید به درستی تأیید شود. این برنامه خیلی سریع نه تنها به جلو، بلکه به حاشیه نیز حرکت می کند. برنامه هسته ای آنها هم از نظر جاه طلبی و هم از نظر توانایی در حال رشد است. (برای اطلاعات بیشتر).

ابوشادی گفت: امروز از رئیس سازمان هسته ای شنیدم که ایران – دو کلمه به کار برد – جاه طلبی ها و توانمندی های خود را در حوزه هسته ای افزایش داده است، من کلمه جاه طلبی را دوست ندارم.

بازرس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: او (گروسی) رئیس یک سازمان بی طرف بین المللی است و نباید از این الفاظ استفاده کند، جاه طلبی واژه ای است که برای مردم و طرز فکر آنها به کار می رود، نمی توان ایران را متهم به استفاده از واژه جاه طلبی کرد.

«پروازهای هسته ای» عبارتی است که معمولاً مقامات رژیم صهیونیستی، آمریکا و کشورهای اروپایی در توضیح برنامه هسته ای ایران از آن استفاده می کنند. رافائله گروسی، اگرچه به عنوان رئیس آژانس انرژی اتمی مأموریت فنی مرتبط با برنامه هسته ای دارد، اما از مطالب این طرف ها برای توصیف برنامه هسته ای ایران استفاده می کند.

جمهوری اسلامی ایران بارها از رافائل گروسی خواسته است به جای صدور بیانیه های سیاسی، کار فنی خود را در مورد برنامه هسته ای ایران انجام دهد.

الشادی در بخشی دیگر از گفت و گو با راشاتودی با انتقاد از رفتار واشنگتن در اعمال تحریم های جدید علیه ایران گفت که ایران مانند آمریکا از برجام خارج نشده است.

برنده جایزه صلح نوبل در پاسخ به اظهارات مجری برنامه مبنی بر اینکه آمریکا در مورد معاهده ای که از آن خارج می شود صحبت می کند، گفت: در واقع آمریکا به شیوه خود و یک جانبه فکر می کند. “در واقع دو طرف اینجا وجود دارد.”

وی افزود: شما نمی توانید ایران را مجبور کنید که به توافق برگردد. [اگر می‌خواهید این کار را انجام بدهید] چرا همچنان محدودیت ها را تشدید می کنید؟ این توافق توسط ایران کنار گذاشته نشد، بلکه آمریکا آن را رها کرد. آنها نمی توانند درک کنند که تحریم ها علیه ایران کارساز نخواهد بود. الان خیلی دیر است و باید همزمان با لغو تحریم ها به توافق برسند و به توافق برگردند».

طی سال‌های گذشته، کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویا این ادعاها را رد کرده است.

ایران تاکید کرده است که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هیچ مدرکی دال بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور به اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال ۲۰۱۵ توافقنامه ای را با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای کاهش تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود امضا کرد. با وجود اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی پذیرفت که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است، دولت آمریکا در ماه می ۲۰۱۷ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید