اینگونه تخم مرغ های سالم را می شناسید


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، تخمک سلول اسپرم مرغ ماده است و حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای تبدیل سلول تخم به بچه است. بنابراین مغذی ترین و اصلی ترین غذای شناخته شده برای بشر و پرمصرف ترین غذای جهان است که مصارف بسیاری از جمله صنایع غذایی دارد.

سرانه مصرف تخم مرغ در ایران ۱۶۷ تخم مرغ در سال است که نصف کشورهای توسعه یافته است. کشورهایی مانند چین و ژاپن با مصرف سالانه ۳۰۰ تخم مرغ در صدر مصرف این ماده غذایی قرار دارند.

تخم مرغ کلسترول خوب (HDL) را در بدن افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده است که خوردن دو عدد تخم مرغ در روز به مدت بیش از شش هفته می تواند به افزایش ۱۰ درصدی لیپوپروتئین با چگالی بالا در خون کمک کند.

گلبن سهراب، استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وی در پاسخ به این سوال که آیا باید تخم مرغ آلوده به فضولات مرغ را بشوییم، توضیح داد: گاهی اوقات هنگام خرید تخم مرغ، فضله مرغ را روی پوست می بینیم، درست است که فضله تخم مرغ حاوی باکتری سالمونلا است اما اگر پوسته تخم مرغ نباشد. ترک خورده یا شکسته است، نگران نباشید.

وی با تاکید بر اینکه بهتر است تخم مرغ شسته نشود، تاکید کرد: شستن تخم مرغ باعث انتشار آلودگی می شود، این عمل باکتری ها را از سطح تخم مرغ خارج می کند اما لایه محافظ و طبیعی روی پوست تخم مرغ را از بین می برد. لایه باکتریایی به راحتی در تخمک نفوذ می کند.

وی هشدار داد: می‌توانید با دستمال کاغذی آلودگی را از تخم مرغ پاک کنید، اما حتما دست‌هایتان را با مایع ضد باکتری بشویید.

وی با بیان اینکه در صورت ترک خوردن تخم، باکتری سالمونلا به راحتی وارد آن می شود، افزود: هرگز از تخم مرغ شکسته یا ترک خورده استفاده نکنید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تخم مرغ در هنگام خرید، در راه یا در منزل در صورت ترک یا شکافتن سریعاً مصرف شود، خاطرنشان کرد: در صورت عدم نیاز، محتویات تخم مرغ باید شکسته شود. و در ظرف تمیز نگهداری می شود. داخل شیشه بریزید و حداکثر ظرف دو روز استفاده کنید.

سهراب افزود: اگر تخم مرغ در هنگام پخت بشکند خطری ندارد و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

وی درباره رشته های سفید چسبیده به زرده نیز گفت: وقتی زرده را می شکنیم، معمولاً رشته های سفید را می بینیم که به زرده چسبیده، وقتی زرده درست شد سفید می شود و در این فرآیند الیاف پروتئینی به وجود می آید. بالا و پایین تخم مرغ تشکیل می شود.

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی این دانشگاه گفت: نقش این رشته ها یا الیاف این است که زرده را در مرکز تخم مرغ نگه می دارد و به عنوان یک کمربند عمل می کند. مفیدتر است و حاوی پروتئین بیشتری است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه درباره وجود لکه های خونی در تخم مرغ گفت: گاهی لکه های خونی در تخم مرغ دیده می شود که در چنین مواقعی لکه های خونی در تخم مرغ ما را آزار می دهد و نگران خوردن این گونه تخم مرغ ها هستیم.

وی با بیان اینکه در فرآیند تولید تخم مرغ لکه های خونی ایجاد می شود، افزود: خوردن این تخم مرغ ها مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند و برخلاف تصور عموم، این لکه ها نشان دهنده آلودگی یا سایر مشکلات تخم مرغ نیست.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، این تخم مرغ ها از نظر تغذیه در واقع هیچ تفاوتی با سایر تخم مرغ ها ندارند.

سهراب با اشاره به اینکه علت پیدایش لکه های خونی این است که در مراحل اولیه تشکیل تخمک، تخم در حال رشد توسط کیسه ای حاوی شبکه ای از رگ های خونی احاطه می شود و ادامه می دهد: زمانی که زرده به تدریج بالغ شد، جدا می شود و زرده از کیسه آزاد می شود که به آن خط شکاف یا کلاله می گویند، گاهی اوقات در طی این فرآیند کیسه زرده پاره می شود و رگ خونی که به زرده نشت می کند می ترکد و قسمت سفیدی تخم مرغ نیز دارای لکه های خونی است. لکه ها با گذشت زمان روشن می شوند، در حالی که لکه های خونی تیره نشان دهنده تازگی تخم مرغ است.

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گزارش داد: برخی افراد بر این باورند که لکه‌های خونی ممکن است به این معنی باشد که تخمک به مرحله جنینی رفته و به دلیل تخمک‌گذاری در اواسط این مرحله، این مرحله متوقف شده است. البته از نظر علمی تایید نشده است اما در عین حال اگر این اتفاق بیفتد می توان به راحتی لکه ها را پاک کرد و تخم مرغ خورد.

وی همچنین در خصوص اینکه آیا برای جلوگیری از ترک خوردن در کیسه های فریزر می توان تخم مرغ را آب پز کرد، تصریح کرد: ماده اصلی نایلون فریزر پلی اتیلن خطی است که در محدوده پلیمرهای پلاستیکی که خطری برای انسان ندارد، نسبتاً ایمن است. سلامتی

سهراب با تاکید بر اینکه مطالعات جدیدی بر روی میکروپلاستیک ها انجام شده است که این مواد می توانند از طریق پوسته تخم مرغ وارد بدن شوند، گفت: برای اطمینان از سلامت غذایی که می خوریم، توصیه می شود آن را در معرض پلاستیک یا آب داغ قرار دهیم. رها نکن

این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا لکه های سفید روی پوست تخم مرغ به دلیل وجود هورمون است یا خیر؟ وی بیان کرد: در حدود ۲ درصد از پرندگان تخمگذار، تخم ها دارای پوسته غیرعادی هستند که در ۱ درصد به صورت برجستگی و لکه های سفید برجسته ظاهر می شود.

وی تاکید کرد: این سنگ ها در اثر تجمع کریستال های کربنات کلسیم اضافی روی پوسته تخم مرغ ایجاد می شوند. بنابراین مصرف این تخم مرغ ها هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

سهراب افزود: وجود برآمدگی روی پوسته تخم مرغ ربطی به هورمون ها و آنتی بیوتیک ها ندارد و در صورت مشاهده می توانید با خیال راحت از این تخم مرغ ها استفاده کنید.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید