ایران خواستار استرداد افرادی شد که مرتکب جنایات تروریستی شده اند


در نامه ای به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد؛

ایران خواستار استرداد افرادی شد که مرتکب جنایات تروریستی شده اند

به گزارش مانیبان، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک، پس از رایزنی های متعدد جمهوری اسلامی ایران با دولت عراق و مقامات منطقه شمال این کشور، ایران چاره ای ندارد. . اما اعمال حق اساسی خود برای دفاع از خود در چارچوب قوانین بین المللی با هدف حفظ امنیت ملی این کشور نبوده و اساس عملیات اخیر علیه گروه های تروریستی در شمال عراق بوده است.

در نامه‌ای از سوی نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص عملیات نظامی علیه مقرهای تروریستی در شمال عراق به اعضای شورای امنیت سازمان به شرح زیر تشریح شد: سال‌هاست که جمهوری اسلامی ایران هدف حملات گروه های تروریستی در اقلیم کردستان عراق بوده است. این گروه‌ها اخیراً فعالیت‌های خود را تشدید کرده و مقادیر زیادی سلاح را به‌طور غیرقانونی به ایران منتقل کرده‌اند تا وابستگان خود را که مایل به انجام فعالیت‌های تروریستی هستند، مسلح کنند که در نتیجه شاهد افزایش مرگ‌ومیر انسانی، وحشیانه و تخریب اموال عمومی بوده‌ایم. و ما خصوصی هستیم جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر مسئولیت دولت عراق در کنترل مؤثر کل خاک کشور و مرزهای شناخته شده بین المللی، اسناد غیر قابل انکار و اطلاعات موثق را در اختیار دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق قرار داده است. گروه های تروریستی و تجزیه طلب از خاک عراق برای طراحی، پشتیبانی، سازماندهی و اجرای فعالیت های خرابکارانه و تروریستی علیه ایران مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.

هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل یادآور شد: طی چندین مذاکره و رایزنی دوجانبه با دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق از جمله سفر اخیر مشاور امنیت ملی عراق به تهران در ۱۲ آبان ۱۴۰۱، ایران درخواست کرد. افرادی که مرتکب جنایات تروریستی شده اند. ، باید استرداد و در دادگاه های ایران محاکمه شود. همچنین مقر این گروه های تروریستی و اردوگاه های آموزشی آنها باید بسته و عناصر آنها خلع سلاح شوند. ایران همچنین بر لزوم حضور نیروهای نظامی عراق در مرزهای بین المللی دو کشور تاکید کرد. هیئت عراقی با این درخواست ها موافقت کرد و متعهد شد که جدول زمانی تکمیل خلع سلاح این گروه های تروریستی را تدوین کند. متأسفانه تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای اجرای این توافق صورت نگرفته است و به همین دلیل ایران قویاً خواستار اجرای توافقنامه فوق شده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در ادامه نوشت: در این شرایط ایران چاره ای جز اعمال حق اساسی خود برای دفاع از خود در چارچوب قوانین بین المللی برای حفظ امنیت ملی ندارد. و از مردم آنجا محافظت کنید. اخیراً عملیات نظامی لازم را علیه گروه های تروریستی در اقلیم کردستان عراق انجام داده است که با دقت برنامه ریزی شده و دقیقاً نقاط شبه نظامیان را هدف قرار داده بودند. جمهوری اسلامی ایران قویا متعهد به حل این موضوع با دولت عراق از طریق سازوکار دوجانبه به عنوان بخشی از جنگ جاری علیه تروریسم است. وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در گفت و گوهای خود بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و نیز ضرورت مبارزه با تروریسم بر اساس موازین بین المللی و اهمیت همکاری های دوجانبه تاکید کردند. در برخورد با چالش های ناشی از فعالیت های تروریستی. جمهوری اسلامی ایران به امنیت و ثبات عراق کاملا احترام می گذارد و بر تعهد خود به تمامیت ارضی، وحدت و حاکمیت جمهوری عراق تاکید می کند.

منابع خبری

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=308306