ایالات متحده بدون اطلاع از تاریخ و فرهنگ این کشور به افغانستان حمله کرد


ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه می گوید ایالات متحده هنگام حمله به افغانستان تاریخ و فرهنگ این کشور را نادیده گرفت و از آنچه که یک فاجعه در افغانستان اعلام کرد پشیمان است.

ولادیمیر پوتین در مصاحبه با مسکو انرژی گفت: “آزادی و دموکراسی را نمی توان از فرهنگ ها و سنت های اقوام مختلف جدا کرد. ایالات متحده با به چالش کشیدن سنت ها ، فرهنگ و تاریخ مردم وارد افغانستان شد و نتیجه آن غم انگیز است.” کنفرانس دیروز (چهارشنبه ، 13 اکتبر). “

اما ولادیمیر پوتین هیچ اشاره ای به گذشته مسکو و حمله شوروی سابق به افغانستان نکرد و نگفت که آیا تاریخ و فرهنگ افغانستان در حمله شوروی مورد توجه قرار گرفته است یا خیر.

اتحاد جماهیر شوروی در سال 1979 به افغانستان حمله کرد. پس از خروج نیروهای شوروی در 1989 بود که افغانستان در هرج و مرج و جنگ داخلی قرار گرفت و طالبان برای اولین بار در اواسط دهه 1990 کنترل این کشور را در دست گرفتند.

چندین سرباز روسی در کابل در سال 1986

چندین سرباز روس در کابل در سال 1986 م

روسیه از حامیان شدید حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 بوده است و استفاده واشنگتن از پایگاه ها در آسیای میانه و روش های روسیه برای کمک و تجهیز نیروهای آمریکایی در افغانستان را به رسمیت شناخته است.

ایالات متحده آخرین سربازان خود را در اواخر ماه اوت پس از 20 سال جنگ در افغانستان از افغانستان خارج کرد.

با سقوط دولت مورد حمایت غرب ، طالبان کنترل کابل را به دست گرفتند.

اگرچه روسیه طالبان را یک گروه تروریستی اعلام کرده است ، اما مسکو سعی کرده از خروج آمریکا برای ایجاد روابط با دولت جدید کابل استفاده کند.

اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تنها چند روز قبل از برگزاری نشست مسکو برای بحث در مورد آینده افغانستان صورت گرفت.

ضمیر کابلوف ، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان ، اخیراً گفته است که مسکو می خواهد در 20 اکتبر میزبان یک نشست بین المللی درباره افغانستان باشد و از توضیح بیشتر خودداری کرد.

ضمیر کابلوف ، نماینده ویژه روسیه در افغانستان

ضمیر کابلوف ، نماینده ویژه روسیه در افغانستان

مسکو همچنین در ماه مارس میزبان اجلاس بین المللی درباره افغانستان بود که در آن روسیه ، ایالات متحده ، چین و پاکستان با یکدیگر متحد شدند و بیانیه مشترکی صادر کردند و از طرف های متخاصم در افغانستان خواستند تا با صلح و کاهش خشونت موافقت کنند.

روسیه از احتمال نفوذ شبه نظامیان اسلام گرا به کشورهای آسیای مرکزی نگران است.

خبرگزاریهای روسی روز گذشته گزارش دادند که ائتلاف امنیتی تحت رهبری مسکو در 22 و 23 اکتبر رزمایش نظامی مشترکی را در امتداد مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار خواهد کرد. روسیه ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان ، ارمنستان و بلاروس در این پیمان امنیتی گنجانده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید