اپشتین بار مکرر

ویروس اپشتین بار که باعث مونونوکلئوز یا تب غده ای می شود، توانایی ایجاد حضور مادام العمر در بدن را دارد. در اکثر افراد یک سیستم ایمنی سالم ویروس را کنترل می کند. با این حال، حدود ۶ درصد از افراد به مدت هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها پس از عفونت اولیه، دوباره فعال یا عودکننده اپشتین بار می‌شوند.

پس چرا برخی از افراد دچار اپشتین بار مکرر می شوند؟ نکته اصلی این است که سیستم ایمنی بدن شما سالم است. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به دلیل عادات غذایی ضعیف، استرس، سیگار کشیدن یا یک بیماری زمینه ای سرکوب شود. ژن های شما همچنین می توانند شما را مستعد ابتلا به این بیماری کنند.

اپشتین بار مکرر و تغذیه

اینکه چگونه سیستم ایمنی بدن شما خوب عمل می کند، ارتباط نزدیکی با آنچه می خورید دارد. کمبود حتی یک ماده مغذی می تواند سیستم دفاعی شما را مختل کند و علائم را تحریک کند. بسیاری از مطالعات، ضعف ایمنی و بیماری های بعدی را با کمبود ویتامین های A، C، E، روی و سلنیوم مرتبط می دانند. سایر مواد مغذی ضروری برای ایمنی بدن، آهن، ویتامین D و ویتامین های B کمپلکس هستند. این مواد مغذی به بدن شما کمک می‌کنند تا سلول‌های T، سلول‌های B، آنتی‌بادی‌ها و سایر پروتئین‌های ایمنی بسازد که شما را سالم نگه می‌دارند.

اپشتین بار و استرس مکرر

استرس یک محرک شناخته شده برای عفونت هایی مانند مونونوکلئوز است. یک رویداد استرس زا مانند یک شغل جدید، طلاق، از دست دادن یکی از نزدیکان، تغییر خانه، امتحانات بزرگ، مشکلات مالی یا مسائل مربوط به رابطه، می تواند مصونیت شما را سرکوب کند و به مونو اجازه شکوفایی دهد.

اخیراً این باور وجود داشته است که مونونوکلئوز عودکننده ممکن است به دلیل بلوک های عاطفی ذهن ما و ایده های محدود کننده باشد. به گفته لوئیز هی، نویسنده کتاب “شما می توانید زندگی خود را شفا دهید”، مونو ناشی از فراتر رفتن از محدودیت ها و ترس از خوب نبودن است. این می تواند با خشم ناشی از عدم دریافت عشق و توجه فعال شود. این موانع عاطفی را می توان با چت کردن با یک مشاور یا متخصص بهداشت برطرف کرد.

اپشتین بار مکرر و بیماری های دیگر

عفونت‌های ثانویه مانند مایکوپلاسما، ریکتزیا، کلامیدیا پنومونی یا بیماری لایمز می‌توانند ایمنی شما را تا حدی سرکوب کنند که بهبودی از مونو دشوار باشد. سایر شرایط مانند کم خونی، آلرژی، قند خون پایین، تیروئید کم کار، مشکلات کبدی و سارکوئیدوز از دیگر شرایطی هستند که می توانند طول و شدت بیماری را طولانی کنند.

اپشتین بار و ژن های مکرر

ژن‌های شما نیز می‌توانند در بروز اپشتین بار نقش داشته باشند. محققان دانشگاه NSW فعالیت ۳۰۰۰۰ ژن را در خون افرادی که پس از مونو به سرعت بهبود می یابند یا به بیماری طولانی مدت مبتلا شده بودند، آزمایش کردند. فعالیت گروهی متشکل از ۳۵ ژن با علائم از شروع بیماری تا بهبودی مطابقت داشت. متأسفانه شما نمی توانید ژن های خود را عوض کنید، اما می توانید سیستم ایمنی خود را از طریق اصلاح سبک زندگی تقویت کنید.

از طریق شیوه‌های زندگی عمومی مانند رژیم غذایی سالم، کاهش استرس، ورزش منظم و مصرف برخی مکمل‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی، می‌توانید ایمنی خود را تقویت کنید و علائم اپشتین بار مکرر را از بین ببرید. این درمان‌ها در کتاب الکترونیکی Nature’s Amazing Mononucleosis Cures توسط الیزابت نوبل متخصص طبیعی مورد بحث قرار گرفته‌اند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر