اولین واکنش آمریکا به تعلیق کریدور غلات روسیه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، آناتولی گفت: «آنتونی چشمکوزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه به تعلیق کریدور غلات روسیه و اوکراین واکنش نشان داد و گفت که آمریکا از تعلیق مشارکت روسیه در عملیات ابتکاری غلات دریای سیاه با میانجیگری سازمان ملل متأسف است.

این دیپلمات ارشد در بیانیه ای گفت: ما از همه طرف ها می خواهیم که به کار روی این کریدور مهم ادامه دهند. چشمک وی افزود: این کریدور غذایی و غلات برای کشورهای کم درآمد و متوسط ​​بسیار مهم است.

چشمک این کشور همچنین مسکو را به تبدیل مجدد غذا به سلاح در جنگ اوکراین متهم کرده است. وی گفت: «هر گونه اقدام روسیه برای ایجاد اختلال در صادرات غلات باعث می شود مردم و خانواده ها در سراسر جهان هزینه بیشتری برای غذا بپردازند یا گرسنه بمانند».

چشمک وی از روسیه خواست فعالیت و مشارکت خود را در کریدور غلات ایمن برای انتقال ایمن از اوکراین از سر بگیرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که مسکو اجرای توافقنامه غلات را از روز شنبه و برای مدت نامحدودی به دلیل حمله تروریستی ارتش اوکراین با مشارکت بریتانیا به حالت تعلیق درآورد. سواستوپل معلق شده.

در همین راستا، وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد که ارتش اوکراین با استفاده از کریدور انسان دوستانه ایجاد شده توسط «ابتکار غلات دریای سیاه» برای صادرات محصولات کشاورزی اوکراین، حمله کرده است. هواپیماهای بدون سرنشین طیف گسترده ای از هوا و دریا گرفته تا کشتی ها و زیرساخت های روسی و ناوگان دریای سیاه در پایگاه های دریایی سواستوپل انجام داده است

وزارت امور خارجه روسیه بر دخالت انگلیس در این حمله تروریستی تاکید کرد سواستوپل وی افزود: اقدامات ارتش اوکراین تحت رهبری کارشناسان انگلیسی انجام می شود که کشتی های روسی را در کریدور بشردوستانه غلات هدف قرار می دهند و این اقدام تنها به عنوان یک اقدام تروریستی قابل تعریف است، بنابراین مسکو به این نتیجه رسیده است. ضمانت کشتی های غلات غیرنظامی در امنیت “در دریای سیاه ابتکار غلات عملی نیست و به دلیل این وضعیت، مسکو اجرای کریدور غلات را از امروز و به طور نامحدود به حالت تعلیق درآورده است.”

این بیانیه ادامه می دهد: «توجه کنید سلام به هیئت روسی در مرکز هماهنگی مشترک در استانبول که بر حمل و نقل مواد غذایی اوکراینی نظارت دارد، تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه صبح شنبه در مقابل وزارت امور خارجه اعلام کرد که روسیه به مشارکت خود در حمله تروریستی کریدور غلات پایان می دهد. سواستوپل رژیم کیف مشارکت کارشناسان بریتانیایی را علیه ناوگان و کشتی‌های تجاری در دریای سیاه به حالت تعلیق درآورد. وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که دولت کیف این حمله تروریستی را با استفاده از ۹ پهپاد و ۷ وسیله نقلیه خودمختار سطح دریا انجام داده است.

قرارداد ایجاد کریدور غلات در دریای سیاه در ژوئیه سال جاری در دو سند جداگانه امضا شد که یکی از آنها توافقنامه اوکراین-ترکیه و سازمان ملل و سند دیگر شامل توافق روسیه-ترکیه و ایالات متحده بود. ملل در استانبول ، بوقلمون. این توافق در دو سند تنظیم شد زیرا طرف اوکراینی تمایل خود را برای انعقاد یک توافق مستقیم با روسیه در این زمینه اعلام کرد. بار خیر

بر اساس این توافق، کشتی های حامل غلات اوکراینی از دریای سیاه و خبرگزاری های روسیه به جهان صادر می شوند. اخبار پس از امضای قرارداد صادرات غلات، اوکراین نوشت که روسیه کشتی ها را بازرسی خواهد کرد. خبرگزاری اخبار در این بار وی تاکید کرد: کشتی هایی که به بنادر اوکراین رفت و آمد می کنند برای اطمینان از حمل سلاح مورد بازرسی قرار می گیرند.