انواع فساد مواد غذایی

می‌توانیم فاسد شدن غذا را به‌عنوان هر تغییری تعریف کنیم که باعث تولید غذای نامطلوب برای خوردن برای یک جمعیت معین در شرایط عادی شود. نتیجه نهایی یک سری واکنش‌های تجزیه جزئی یا کامل که بر یک یا همه اجزای غذا مانند چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها تأثیر می‌گذارد، قطعاً فاسد شدن مواد غذایی است. ردی از محصولات تجزیه، همراه با طعم و بو و اغلب محصولات سمی بر جای می گذارد. همه این تغییرات و واکنش‌ها به یکباره اتفاق نمی‌افتند، بلکه به مواد غذایی فاسد شده و کاملاً نامناسب برای مصرف انسان خلاصه می‌شوند.

انواع مختلف فساد مواد غذایی چیست؟

فساد مواد غذایی ممکن است یکی از انواع زیر باشد: مغذی، زیبایی شناختی و سمی. نمونه ای از زوال مواد مغذی، از بین رفتن ریبوفلاوین شیر در اثر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، نور روز یا نور مصنوعی است. اگر شیر از نور محافظت شود و در یخچال نگهداری شود، می توان از این امر جلوگیری کرد. کاهوی پژمرده و میوه ها و سبزیجات بی رنگ، اگرچه برای سلامتی مضر نیستند، اما به دلیل ظاهرشان از نظر زیبایی “فاسد” در نظر گرفته می شوند.

تهدید کننده ترین نوع فساد مواد غذایی، مسمومیت غذایی است. ممکن است به صورت عفونت، بلع ارگانیسم ها در مقادیر زیاد، یا به صورت مسمومیت، بلع محصولات سمی (سموم) ارگانیسم رخ دهد. شایع ترین علت مسمومیت غذایی، تولید سم در غذاها توسط ارگانیسم استافیلوکوکوس اورئوس است. ارگانیسم استافیلوکوک یک باکتری چرکی است که معمولاً در طبیعت وجود دارد و معمولاً در سطح پوست، زیر ناخن ها و در بینی و گلو وجود دارد. برای رشد به غذا، هوا و محیط مرطوب گرم نیاز دارد. علائم گوارشی مانند گرفتگی عضلات شکم، اسهال، حالت تهوع و استفراغ معمولاً در عرض ۲ تا ۴ ساعت پس از غذا ایجاد می شود.

بوتولیسم نوع خطرناک‌تر مسمومیت غذایی است. این امر در اثر بلع سم تولید شده توسط کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. وقتی به ارگانیسم اجازه داده شود در غذا رشد کند، در طول رشد خود سم قوی تولید می کند. مصرف حتی دوزهای کوچک از این سم باعث ایجاد بیماری جدی در عرض ۲۴ ساعت می شود. سیستم عصبی تحت تأثیر قرار می گیرد و مرگ معمولاً در اثر نارسایی تنفسی رخ می دهد. از آنجایی که ارگانیسم تنها در غیاب اکسیژن رشد می کند، بوتولیسم معمولاً باعث ایجاد غذاهای کنسرو شده نادرست مانند گوشت ها و میوه ها و سبزیجات کم اسید می شود.

عفونت سالمونلا عامل بسیاری از اختلالات گوارشی است. ارگانیسم سالمونلا به راحتی در دمای اتاق رشد می کند، در دمای یخچال غیرفعال می شود و در اثر حرارت از بین می رود. این ارگانیسم در غذاهای کم اسید مانند تخم مرغ، محصولات لبنی، گوشت، صدف و مرغ بهترین رشد را دارد. عفونت سالمونلا علائمی مانند تهوع و استفراغ، درد شکم و اسهال را در عرض ۱۲ تا ۳۶ ساعت ایجاد می کند. ممکن است با پختن کامل و سرو یا نگهداری فوری غذاهای فاسد شدنی در یخچال از این وضعیت جلوگیری شود.

عفونت استرپتوکوک به دلیل بلع غذای آلوده به طور مستقیم یا غیرمستقیم از ترشحات بینی و گلو، آبسه های دست اندرکاران غذا، یا از طریق عطسه یا سرفه افراد آلوده است. غذاهایی که معمولاً در این امر دخیل هستند عبارتند از شیر و فرآورده های شیر، ژامبون نیمه آماده، کاستارد پخته شده و سوسیس. پاستوریزه کردن شیر و آموزش عادات بهداشت فردی به مردم از اقدامات پیشگیرانه است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر