انزوای اجتماعی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر مدیسون مطالعات نشان داده اند که انزوای اجتماعی، تنهایی می تواند برخی از ساختارهای مغز را تغییر دهد و خطر را افزایش دهد. اندوه برای افزایش فراموشی

به گفته محققان انگلیسی، یافته ها نشان می دهد که انزوای اجتماعی می تواند به عنوان پیش بینی کننده خطر زوال عقل استفاده شود.

“ادموند رول», سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه وارویک بریتانیا می گوید: «انزوای اجتماعی، که حالتی عینی از تعامل اجتماعی پایین است، و تنهایی، که انزوای اجتماعی روانی است». هر دو خطرات سلامتی دارند، اما ما نشان داده‌ایم که این انزوای اجتماعی است، نه تنهایی، یک عامل خطر مستقل برای زوال عقل در سنین بالا.»

برای این مطالعه، محققان داده‌های تصویربرداری مغزی بیش از ۳۰۰۰۰ نفر در بریتانیا را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند افرادی که از نظر اجتماعی منزوی بودند، ماده خاکستری کمتری در مناطق مربوط به حافظه و یادگیری در مغز داشتند.

بر اساس این مطالعه، احتمال ابتلا به افرادی که از نظر اجتماعی جدا هستند، ۲۶ درصد بیشتر است اندوه آنها باید با زوال عقل کنار بیایند.

ارتباط بین انزوای اجتماعی و زوال عقل در میان افراد بالای ۶۰ سال قوی ترین بود.