امضای توافقنامه همکاری بین عربستان و آمریکا در سفر بایدن – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربیه، عربستان سعودی و آمریکا روز جمعه اعلام کردند که در طیف گسترده ای از صنایع پیشرو از جمله شبکه های مخابراتی نسل پنجم، افزایش امنیت سایبری، تحقیقات فضایی و سلامت عمومی همکاری خواهند کرد.

بیانیه همکاری عربستان و آمریکا در زمینه های مختلف توسط جو بایدن در جده پس از دیدار با ملک سلمان و محمد بن سلمان منتشر شد.

در همین راستا، کاخ سفید در بیانیه خود اعلام کرد که بر اساس این یادداشت تفاهم، شرکت‌های فناوری سعودی و آمریکایی در استقرار نسل پنجم فناوری مخابراتی با استفاده از شبکه دسترسی رادیویی باز همکاری خواهند کرد و علاوه بر این، راه‌اندازی خواهند کرد. آی تی. توسعه نسل ششم فناوری مخابرات این همکاری به عنوان بخشی از یک یادداشت تفاهم بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی و اداره ملی مخابرات و اطلاعات ایالات متحده اعلام شد.

همچنین با توجه به امنیت سایبری، دو کشور به گسترش روابط دوجانبه در زمینه به اشتراک گذاری تهدیدهای حیاتی و فعالیت های مخرب در فضای سایبری نگاه خواهند کرد و بر اساس بیانیه منتشر شده، این اقدام موجب تقویت «دفاع سایبری مشترک» خواهد شد. دو کشور و «به همکاری در بهترین شیوه ها در زمینه آموزش امنیت سایبری کمک می کنند.

بر اساس گزارش‌ها، توافقی بین آژانس امنیت ملی سایبری عربستان سعودی و دو آژانس آمریکایی – دفتر تحقیقات فدرال (FBI) و آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت وزارت امنیت داخلی (CISA) نیز حاصل شده است.

همچنین در زمینه پروازهای فضایی انسانی و توسعه تجاری در فضا، همکاری های دو کشور تقویت و همکاری ها در تمامی زمینه های تحقیقات فضایی از جمله پروازهای فضایی انسانی، رصد زمین، توسعه تجاری و نظارتی گسترش خواهد یافت. و رفتار مسئولانه در فضا.

همچنین، وزارت بهداشت عربستان سعودی و وزارت بهداشت ایالات متحده یادداشت تفاهمی امضا کردند که تعهد هر دو کشور به سلامت عمومی را تقویت می کند.

علاوه بر این، عربستان سعودی حریم هوایی خود را به روی تمام خطوط هوایی که شرایط مجوز پرواز را رعایت کنند، باز خواهد کرد.

بایدن پس از دیدار با مقامات سعودی همچنین اعلام کرد که در دیدار با ملک سلمان و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جده، درباره نیازهای دفاعی عربستان سعودی صحبت کرده است.

رئیس جمهور آمریکا شامگاه جمعه پس از سفر به فلسطین اشغالی وارد عربستان شد و روز شنبه در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت خواهد کرد.