افغانستان باید اقدامات لازم را برای تامین حقوق قانونی ایران در هیرمند انجام دهد


افغانستان باید اقدامات لازم را برای تامین حقوق قانونی ایران در هیرمند انجام دهد

معاون وزیر نیرو در امور آب و انرژی گفت: از افغانستان انتظار داریم با ابلاغ پیام نشست اخیر تهران به مقامات بالاتر، اقدامات لازم را برای ایجاد جایگاه حقوقی ایران در هیرمند انجام دهد.

– اخبار مالی –

به گزارش گروه مالی خبرگزاری تسنیم ، محمد جوانبخت معاون وزیر نیرو معاونت آب و منابع آب و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین جلسه کمیته مشترک کمیساریای آب هیرمند در تهران از ۲۵ تا ۲۷ خردادماه به وزارت نیرو برای تامین آب ایران مراجعه کرد و با اعلام پیگیری جدی گفت: جمهوری اسلامی ایران به توافقات بین المللی پایبند است و امیدواریم هیئت افغانستان پیام روشنی به جمهوری اسلامی بدهد. ایران باید به قرارداد ۱۳۵۱ خود پایبند باشد.» و برای عملی کردن آن اقدام کنید.

وی گفت: از ۸۲۰ میلیون متر مکعب موجود در قرارداد هیرمند، امسال کمتر از ۴ میلیون مترمکعب به ایران سرازیر شده است. در این دیدار سه روزه، هیئت ایرانی درخواست بررسی این موضوع را کردند. از مرکز اندازه گیری بالادست بند کزاکی که مطابق با مفاد قرارداد سال ۱۳۵۱، ارقامی که افغانستان برای سال جاری و میزان آب کشورمان داده است، تا کنون در اختیار ما قرار نگرفته است.

وی افزود: مشکل آبرسانی به ایران از فروردین ماه سال گذشته با بهره برداری از بند انحرافی کمال خان در ۷۰ کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران در بستر اصلی رودخانه هیرمند در ولایت نیمروز تشدید شده است. “

جوانبخت گفت: جریان آب رودخانه هیرمند در سمت افغانستان حدود ۹۵۰ میلیون مترمکعب بوده که در صورت نبود سد کمال خان به طور طبیعی و تاریخی به منطقه هامون و سیستان سرازیر می شد و آب شرب و کشاورزی را تامین می کرد. . چاه هزار گودرزه منحرف شد و به دریا تبدیل شد که ما به آن اعتراض کردیم.

وی افزود: این اقدام از طرف افغانستان، ایران را از حق آبه مشروع محروم کرده و همچنین حوضه بین المللی هامون را خشک کرده و پیامدهای منفی اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی جدی در منطقه داشته است.

معاون وزیر آب و انرژی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به اجرای کامل تعهدات قانونی طرف افغانستانی گفت: طرف افغانستانی با ابلاغ پیام جلسه به مقامات بالاتر اقدام لازم را انجام دهد. اعطای وضعیت حقوقی به ایران در هلمند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=303669