ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر آتش بس به توافق رسیدند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزخبرگزاری مهر به نقل از تاس نوشت. “ارمنستان گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل تلاش های بین المللی، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ۱۴ سپتامبر ساعت ۲۰:۰۰ به وقت محلی (۱۹:۰۰ به وقت مسکو) به توافق آتش بس دست یافتند.

این مقام ارمنی در گفتگو با تلویزیون عمومی ارمنستان گفت: از مشارکت جامعه جهانی متشکرم بین المللیما در ۱۴ سپتامبر از ساعت ۲۰:۰۰ با جمهوری آذربایجان قرارداد امضا کردیم.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که پس از نیمه‌شب، ارتش جمهوری آذربایجان از سامانه‌های توپخانه، مسلسل‌های سنگین و تفنگ به سمت شهرک‌ها آتش گشوده است. گوری، سوتک و جام راک پس از آغاز درگیری، شورای امنیت ملی ارمنستان جلسه ای فوق العاده تشکیل داد و تصمیم گرفت با اجرای مفاد دوستی، همکاری و کمک متقابل و همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از روسیه کمک بگیرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد. به قول نیکول پاشینیاننخست وزیر ارمنستان، در دور جدید درگیری ها، حداقل ۱۰۵ سرباز ارمنی کشته شدند.

در ضمن الهام علی افرئیس جمهوری آذربایجان تشدید تنش های کنونی را رهبری سیاسی و نظامی ارمنستان مقصر دانست و گفت که نیروهای مسلح کشورش در حال انجام اقدامات تلافی جویانه هستند. کنجکاو هستند به گفته وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، در این درگیری ها ۵۰ نظامی آذربایجانی کشته شدند.

روز گذشته وزیر امور خارجه ارمنستان از دیدار وزرای خارجه دو کشور برای بررسی توافقنامه صلح باکو و ایروان خبر داد.

همچنین ریاست جمهوری فرانسه روز گذشته اعلام کرد که موضوع موج جدید درگیری های مسلحانه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد. در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری فرانسه به تاریخ دقیق نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی موج جدید تنش های مسلحانه میان باکو و ایروان اشاره ای نشده است.