اردوغان در سازمان ملل؛ مقصر دانستن یونان و امید به حل بحران قفقاز


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه سه شنبه شب به وقت تهران در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار حل بحران در نیمکره جنوبی شد. البته موضع سختی که یونان اتخاذ کرد.

به گفته منابع خبری، اردوغان خواستار انعقاد فوری توافقنامه صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص وضعیت قفقاز جنوبی شد.

وی در مورد یونان نیز مدعی شد که یونان با فشارهای غیرقانونی خود به خشونت علیه مهاجران در دریای اژه دامن می زند. اردوغان گفت یونان دریای اژه را به قبرستان مهاجران تبدیل می کند. اردوغان به تبعیض یونان علیه جامعه مسلمانان این کشور توجه کرد.

وی گفت: ترکیه از حقوق و منافع خود در دریای اژه و مدیترانه شرقی دفاع خواهد کرد و وارد بازی کسانی که سیاست تنش آفرینی برای منافع سیاسی را دنبال می کنند، نخواهد شد.

در همین حال، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز سه شنبه در آستانه سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، موضع تهاجمی فزاینده ترکیه را با مسائل سیاسی داخلی این کشور مرتبط دانست.

میتسوتاکیس در مصاحبه با یک شبکه رادیویی گفت: ما از کسی نمی ترسیم. من همچنین در مورد محدودیت هایی که تعیین می کنم بسیار سختگیر خواهم بود. همه می دانند که نمی توان با یونان بازی کرد. از سوی دیگر، ما باید بدون وارد شدن به بحث و مجادله، در مورد اختلافات خود بحث کنیم و حل کنیم و مذاکره کنیم. آیا واقعاً هر روز اینقدر تنش وجود دارد؟

میتسوتاکیس افزود: موضع تهاجمی ترکیه قطعا بازی قبل از انتخابات این کشور است.

این دو همسایه مدت هاست با هم اختلاف دارند و هر دو یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کنند. یونان و ترکیه نیز بر سر انرژی و پناهندگان با هم اختلاف دارند. در ماه‌های اخیر، ترکیه انتقادات خود را از استقرار نظامی یونان در جزایر شرق دریای اژه افزایش داده است. بر اساس معاهده لوزان ۱۹۲۳ و معاهده پاریس ۱۹۴۷، این جزایر باید نظامی شوند، بنابراین استقرار نیروهای نظامی یا سلاح در جزایر به شدت ممنوع است.

به گزارش منابع خبری، اردوغان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره بحران کشمیر، خواستار کاهش تنش میان هند و پاکستان و برقراری صلح در کشمیر شد.

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید