ادرار و آزمایشات آزمایشگاهی

داده‌های آزمایش ادرار معمولاً به دو بخش تقسیم می‌شوند. داده های کمی و کیفی برای آزمایش های ادرار آزمایشگاهی. همانطور که از نام آنها پیداست، آزمایش های کیفی برای آزمایش کیفیت ادرار مانند رنگ، شفافیت و غیره است، در حالی که آزمایش کمی، سعی می کند مقادیر برخی از شاخص ها مانند حجم، وزن مخصوص و کمیت اجزای پاتولوژیک ادرار (خون، پروتئین، کراتینین) را در ادرار بیابد. ، و غیره.).

داده های کیفی برای آزمایش های ادرار آزمایشگاهی

رنگ ادرار

در روز اول زندگی کودک، ادرار بی رنگ است

� در روز دوم و چهارم – مایل به قرمز تیره، زیرا مقدار زیادی اوره دفع می شود.

در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، ادرار تقریباً بی رنگ است تا زمانی که در ۶-۴ ماهگی شروع به نوشیدن آب میوه و خوردن غذاهای دیگر کنند.

ادرار در نوزادان و همه کودکان و بزرگسالان مانند کاه زرد است.

تغییرات رنگ ادرار می تواند فیزیولوژیکی باشد. مثلا؛

ادرار بی رنگی که هنگام نوشیدن مایعات زیاد خارج می شود

هنگامی که غذا حاوی مقدار زیادی کاروتن (هویج) باشد، ادرار رنگ نارنجی پیدا می کند.

ادرار پس از خوردن چغندر قرمز رنگ صورتی می شود.

برخی از داروها بر رنگ ادرار تأثیر می گذارند. بنابراین، ریفامپیسین باعث قرمزی ادرار، آنالژینوم و سولفاسیل آمیدها – صورتی، متروکسولینوم – زعفرانی – زرد می شود.

برخی از تغییر رنگ ادرار در موارد اختلالات کلیوی ارزش تشخیصی دارد:

ادرار قهوه ای تیره یک علامت پاتولوژیک هپاتیت ویروسی است. دلیل این رنگ وجود مقدار زیادی رنگدانه صفراوی (هیپربیلی روبینمی) است. علامت مشخصه تشکیل کف زرد پس از تکان دادن چنین ادرار است.

ادرار قهوه ای دودی، شبیه به چای یا کولا، در صورت آسیب نفرون ها، زمانی که گلبول های قرمز از غشای پایه کپسول گلومرولی عبور کرده و هموگلوبین را از دست می دهند، تشکیل می شود. این علامت اصلی گلومرولونفریت حاد پس از استرپتوکوک است

� رنگ قرمز روشن را می توان زمانی یافت که گلبول های قرمز “تازه” در صورت عفونت، سل کلیه، کریستالوری، سیستیت، اورتریت و تومورهای کلیه وارد ادرار شوند.

رنگ بنفش تیره نشانه همولیز گلبول های قرمز بزرگ در صورت مسمومیت، تضاد Rh، خطا در هنگام تزریق خون و غیره است.

شفافیت

ادرار نوزاد فقط ۲ تا ۳ روز پس از تولد می تواند کدر باشد. پس از آن، هر فرد سالم ادرار شفاف دفع می کند. ادرار تیره، کدر و کدر ممکن است در مورد عفونت دستگاه ادراری یا افزایش میزان کریستال ها، گلبول های قرمز، گلبول های سفید، چرک یا چربی در ادرار مشاهده شود.

داده های کمی برای آزمایش های آزمایشگاهی ادرار

دیورز به معنای فرآیند تولید ادرار است. حجم ادرار (اشعه ماوراء بنفش در ۲۴ ساعت) بازتاب آزمایشگاهی آن است. معانی آنها به سن بستگی دارد.

تغییرات پاتولوژیک در حجم ادرار

� فلج ادرار زمانی تشخیص داده می شود که حجم ادرار دو یا چند برابر از محدوده طبیعی بیشتر شود. اغلب نشانه ای از اختلال در سایر سیستم ها است که ادم قلبی، دیابت بی مزه را کاهش می دهد. فلج کلیه در صورت پیشرفت خلفی ادم کلیه و نارسایی مزمن کلیه ایجاد می شود.

الیگوری به معنای کاهش حجم ادرار روزانه در گروه های سنی و کمتر است. الیگوری کلیوی یکی از مهمترین تظاهرات نارسایی کلیه است. همچنین ممکن است علل خارج کلیوی الیگوری مانند خونریزی شدید، اسهال، مسمومیت، نارسایی قلبی و شوک وجود داشته باشد. تعیین علت اولیگوری بسیار مهم است زیرا زمانی که حجم ادرار به کمتر از ۵ درصد داده های طبیعی می رسد یا در کل روز ادرار وجود ندارد، برنامه های درمانی می توانند بسیار متفاوت باشند. این یکی از خطرناک ترین شرایط برای زندگی کودک است و نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

ممکن است آنوریا باشد

۱. کلیه ها – کلیه ها به دلیل آسیب قابل توجه به بافت های خود ادرار نمی سازند.

۲. پس از کلیوی (مکانیکی) – ادرار تولید می شود، اما به دلیل انسداد مجرای فوقانی یا گردن مثانه وارد مثانه نمی شود.

� ادرار شبانه، همبستگی طبیعی بین حجم ادرار در روز و شب ۲:۱ است. این بدان معناست که به دلیل افزایش مصرف مایعات و فعالیت بدنی، دفع ادرار در طول روز شدیدتر است. اگر حجم ادرار شبانه بیشتر باشد، این نشانه کاهش عملکرد کلیه است.

دکتری ادرار

این علامت به سن، عادات غذایی و داروهای تجویز شده بستگی دارد و در افراد مختلف و همچنین در یک فرد در دوره های مختلف متفاوت است.

یک جاذبه خاص

غلظت الکترولیت ها و سایر موادی است که در ادرار حل می شوند. کاهش وزن مخصوص در صورت نوشیدن مایعات زیاد، نارسایی حاد کلیه، پیشرفت خلفی ادم و دیابت بی مزه قابل مشاهده است. افزایش الیگوری، دیابت شیرین، دفع مقدار قابل توجهی پروتئین مشاهده می شود. دفع ۰.۱ گرم گلوکز در هر ۱۱ ادرار باعث افزایش وزن مخصوص در ۰.۰۰۴ می شود. ۰.۴ پروتئین بیش از ۰.۰۰۱.

شاخص های آنالیز ادرار که انحراف از نرمال هستند، نشانگر اختلالات متابولیک هستند

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر