اخطار متقابل بین کره شمالی و کره جنوبی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری «روسیا الیوم»، نیروهای کره جنوبی بامداد دوشنبه به سوی یک کشتی کره شمالی گلوله هشدار شلیک کردند.

بر اساس گزارش ها، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که یک کشتی تجاری از همسایه شمالی این کشور بامداد روز دوشنبه از مرز دریایی بین دو کره عبور کرد و این امر موجب هشدار نیروی دریایی کره جنوبی شد.

ارتش کره شمالی نیز در واکنش به این اقدام چندین موشک در امتداد مرز دریایی کره جنوبی شلیک کرد. ارتش کره شمالی اعلام کرد که یک کشتی جنگی کره جنوبی مرزهای دریایی غرب این کشور را نقض کرده و ده موشک هشدار دهنده به مرز کره جنوبی شلیک کرده است.

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که توپخانه کره شمالی توافقنامه ۲۰۱۸ برای توقف خصومت های نظامی بین دو کشور را نقض کرده و به ثبات شبه جزیره کره آسیب رسانده است و موشک های کره شمالی در آب های این کشور فرود نیامده است.

سه شنبه گذشته، کره جنوبی اقداماتی را برای شلیک توپخانه در نزدیکی مرزهای دریایی از هر دو طرف اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی حدود ۱۰۰ گلوله توپ به سمت ساحل غربی و ۱۵۰ گلوله به سمت ساحل شرقی شلیک کرده است.

ارتش کره جنوبی افزود: این موشک ها در منطقه حائل ایجاد شده در سال ۲۰۱۸ برای جلوگیری از تنش فرود آمدند.

در همین حال، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی پیشتر اعلام کرده بود که این کشور در وضعیت اضطراری قرار دارد زیرا انتظار می رود کره شمالی به زودی هفتمین آزمایش هسته ای خود را انجام دهد.

بر اساس این گزارش، یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی در گفتگوی تلفنی با یونهاپ گفت: با توجه به احتمال تحریک نظامی کره شمالی در هر زمان، خواه این اقدامات آزمایش هسته ای یا پرتاب موشک باشد، دفتر ریاست جمهوری آن را آغاز کرده است. ۲۴ ساعت شبانه روز در حالت آماده باش.

منابع کره جنوبی همچنین گفتند که رئیس جمهور یون سوک یول در آخر هفته برنامه رسمی ندارد، اما گزارش های زنده از تحرکات و اقدامات نظامی کره شمالی دریافت می کند.

کره شمالی از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۰ آزمایش موشکی انجام داده است.