اختلالات خوردن چگونه به نوجوانی می رسد؟

از دهه ۱۹۹۰، وب‌سایت‌های طرفدار بی‌اشتهایی به چپ و راست ظاهر می‌شوند که گاهی افراد را تشویق به بی‌اشتهایی می‌کنند و گاهی به آن‌ها کمک می‌کنند بی‌اشتها بمانند. حدود ۱۰ سال پیش، یاهو و MSN هر دو سعی کردند این سایت ها را ببندند و آنها را غیرقابل جستجو کنند، اما با این وجود به نفوذ در وب ادامه دادند.

ده ها دلیل برای مشکل ساز بودن این موضوع وجود دارد. برای مثال، مطالعه‌ای توسط دینا برژکوفسکی نشان داد که حدود ۱۶ درصد از ۱۶۰ سایت حامی اختلال خوردن، نوعی «دکترین» شامل فهرستی از قوانین یا «فرمان‌هایی» را شامل می‌شود که رفتارهای منفی مرتبط با اختلالات خوردن مختلف را تشویق می‌کند. اینها نه تنها در صفحات “طرفدار”، که توسط کسانی که قبلاً از بی اشتهایی رنج می‌برند، استفاده می‌کنند، و صفحات “طرف بی‌اشتهایی”، صفحاتی که می‌خواهند افراد را به بی‌اشتهایی تبدیل کنند، بلکه در وبلاگ‌های شخصی نیز یافت می‌شوند.

شاید بزرگترین مشکل این سایت ها در دسترس بودن آنها برای نوجوانان باشد. نوجوانان بسیار آسیب پذیر دائماً در معرض تصاویر و اطلاعاتی هستند که می تواند باعث اختلال در تصویر بدن شود. با کمک وب‌سایت‌هایی که هدفشان ایجاد جامعه‌ای از افراد «آنا/میا» (بی‌اشتهایی/بولیمیا) است، نوجوانان می‌توانند بی‌اشتها، بولیمیک و غیره شوند. حتی بدتر از آن، آنها می توانند یاد بگیرند که چگونه آن را پنهان کنند.

خطر جامعه ایجاد شده توسط این سایت ها بسیار زیاد است. سایت‌های شبکه‌های اجتماعی که معمولاً به آنها مثبت نگاه می‌شود نیز می‌توانند به دلیل ایجاد روابط قوی میان کاربرانشان سرزنش شوند، زیرا ابزارهایی را برای نوجوانان فراهم می‌کنند تا اطلاعاتی درباره اختلالات خوردن به دست آورند. متأسفانه، ایده اجتماع در سایت وبلاگ نویسی زمانی که توسط افرادی که به دنبال الهام بخشیدن به چنین سندرم های مخربی هستند مورد سوء استفاده قرار می گیرد بسیار منفی می شود.

نوجوانان نیز در برابر این سایت های شبکه بسیار آسیب پذیر هستند زیرا آنها همیشه به دنبال راهی برای مقابله هستند. اگر بتوانند شخص دیگری را پیدا کنند تا با مبارزات، نیازها، مشکلات و موقعیت خود آشنا شود، به احتمال زیاد با آن فرد دیگر رابطه قوی ایجاد خواهند کرد. نوجوانان باید احساس کنند که بخشی از چیزی هستند و مهم و مورد نیاز هستند، و این جوامع آنلاین این احساس خوشامدگویی را ایجاد می کنند. به دنیای اختلالات خوردن خوش آمدید، اینجا می توانید در خانه باشید.

همانطور که جنبش طرفدار بی اشتهایی جایگاهی پیدا می کند، مطالعه پورزیکوفسکی به وضوح نشان می دهد که با کمپین های “الهام بخش” در سراسر اینترنت، رسانه های اجتماعی برجسته تر می شوند و آموزش جوانان بیش از هر زمان دیگری مهم است. والدین باید به کودکان بیاموزند که همه چیز در اینترنت درست نیست و همه چیز خوب نیست. ضروری است که شرارت های اینترنت را از نوجوانان سانسور نکنیم، بلکه به آنها آموزش دهیم که چگونه بین محتوای مثبت و منفی تمایز قائل شوند.

نبرد به آموزش در مورد اینترنت ختم نمی شود. آموزش در مورد اختلالات خوردن و بیماری های روانی نیز حیاتی است. نوجوان شما باید بداند که گاهی کمک خواستن بهترین راه برای نشان دادن قدرت اوست.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر