اثرات روانشناختی چاقی نوجوانان

طبیعی به نظر می رسد که تأثیرات روانی چاقی نوجوانان و تأثیر آن بر جوانان ما را در نظر بگیریم. چندی پیش، انجام این بحث غیرقابل شنیده بود. موضوع چاقی کودکان در سرتاسر جهان آنقدر مورد توجه قرار گرفته است که به نظر می رسد مناسب است که در سر آنها چه می گذرد. مشکل وزن آنها چگونه از نظر عاطفی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد؟ این چیزی است که ما در فرزندان خود نمی بینیم که بیشترین نگرانی را دارد. ما به راحتی می‌توانیم کارهای روزمره آنها را ببینیم، اما چه تأثیرات روان‌شناختی چاقی نوجوانان را نمی‌بینیم؟

تصور شده است که کودکان خردسالی که چاق هستند از آن خارج می شوند یا فقط حامل “چربی بچه” هستند. در برخی موارد این درست است و آنها از آن رشد می کنند، اما اگر این کار را نکنند چه می شود. این یک واقعیت شناخته شده است که بچه ها می توانند بد و قلدر باشند. کودکانی که در مورد وزن خود مسخره می شوند، بیشتر در معرض تصویر ضعیف بدن، عزت نفس پایین و علائم افسردگی هستند. همه دوست دارند دوستانی داشته باشند اما گاهی اوقات نوجوان چاق احساس انزوا و تنهایی می کند. اعتماد به نفس آنها پایین است و از غذا به عنوان منطقه راحتی خود استفاده می کنند که معمولاً چربی، قند و کالری بالایی دارد. انزوا باعث کم تحرکی آنها می شود، بنابراین ورزش به خطر می افتد. به دلیل فشار همسالان، اثرات روانی چاقی نوجوانان بر سلامت کلی آنها تأثیر می گذارد که می تواند منجر به مشکلات پزشکی جدی تری شود. سال های نوجوانی تماماً به بزرگ شدن، مستقل تر شدن و اجتماعی شدن است. فشار همسالان در نوجوانان مسئله مهمی است که آیا آنها مشکل وزن دارند یا نه، به همین دلیل است که اذیت کردن نوجوانان چاق می تواند از نظر روانی ویرانگر باشد.

فشار همسالان کانون تأثیرات روانی چاقی نوجوانان است. منتهی به مشکلات در مدرسه و از دست دادن بیش از حد مدرسه است. نوجوانان چاق بیشتر از نوجوانان غیر چاق از مدرسه غیبت می کنند. برخی برای جلوگیری از تمسخر و برخی دیگر به دلیل عوارض پزشکی مرتبط با چاقی، مدرسه را از دست می دهند یا کلاس را رها می کنند. مشکلات رفتاری و یادگیری به دلیل احساس افسردگی و عدم پذیرش اجتماعی ایجاد می شود. نوجوانان چاق به اندازه نوجوانان غیر چاق از حق آموزش برخوردارند، اما تمسخر بر آنها تأثیر عاطفی می گذارد و اجتناب از آن آسان تر از مقابله با آنها است. آنها به دلیل تأثیرات روانی چاقی نوجوانان، تحصیلات خود را از دست می دهند.

به نظر می رسد واضح است که اثرات روانی چاقی نوجوانان می تواند تا بزرگسالی نیز منتقل شود. از جمله در برخی موارد اضطراب و رفتار وسواسی اجباری. تعداد نگران کننده ای از نوجوانان چاق به بزرگسالان چاق تبدیل می شوند، اگرچه لازم نیست اینطور باشد. هنگامی که مشکل وزن درمان شد و ظاهر فیزیکی آنها بهبود یافت. عزت نفس و تصویر بدن آنها بازیابی خواهد شد. ما باید مراقب باشیم که اثرات روانی چاقی نوجوانان را نادیده نگیریم که ممکن است هنوز در داخل آنها وجود داشته باشد.

محرک هایی برای تماشا

  1. نوجوان چاق شما انرژی یا علایق کمتری دارد و برای شرکت در روابط اجتماعی یا سایر فعالیت ها مردد است.

  2. نوجوان چاق شما غمگین یا گوشه گیر، عصبانی یا گوشه گیر به نظر می رسد.

  3. نوجوان چاق شما دوستان کمی دارد.

  4. نوجوان چاق شما به فکر آسیب رساندن به خود یا دیگران است.

  5. نوجوان چاق شما وسواس زیادی به خوردن دارد.

  6. نوجوان چاق شما زیاد می خوابد یا به اندازه کافی نمی خوابد.

  7. نوجوان چاق شما تمایلی به رفتن به مدرسه ندارد.

اقداماتی وجود دارد که والدین می توانند برای کمک به کاهش استرس روانی ناشی از چاقی نوجوانان انجام دهند. نوجوان خود را در گفتگوی باز در مورد عادات غذایی او درگیر کنید. بسیاری از اوقات نوجوانان بیش از حد غذا می خورند زیرا افسرده هستند. برقراری ارتباط صریح با کودک چاق خود در مورد مشکل به شما امکان می دهد برنامه ای را انجام دهید که قابل دستیابی باشد. خبر خوب این است که با تغذیه مناسب، ورزش، و یک برنامه غذایی واقعی خوب، نوجوانان می توانند بر چاقی غلبه کنند و یک زندگی کاملا طبیعی داشته باشند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر