آیا مالیات حقوق و دستمزد کاهش می یابد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اخیراً گفته است که چه رویکردی ممکن است از سوی دولت برای کاهش آن در نظر گرفته شود. مالیات بر حقوق به یاد آورد

در این نقل قول آمده است: با ادامه برخورد قاطع با فرار مالیاتی و ریشه کنی این پدیده، امکان افزایش معافیت مالیاتی حقوق بگیران فراهم می شود. ضعیف، فشار مالیاتی.

آیا مالیات حقوق و دستمزد کاهش می یابد؟

نرخ مالیات فعلی برای کارمندان و کارگران چقدر است؟ چقدر می توانیم از تصمیم دولت برای کاهش مالیات حقوق و دستمزد خوشحال باشیم؟

سقف معافیت های مالیاتی هر ساله در قانون بودجه همان سال تغییر می کند. بر خلاف رویکرد رئیس سازمان امور مالیاتی، یکی از نادرترین و نادرترین موارد سال ۱۴۰۱ مالیات از کارمندان و کارگران حداقل مزد بود.

برای امسال سقف معافیت مالیاتی کارمندان و کارگران ۵.۶ میلیون تومان در ماه تعیین شد اما حداقل دستمزد و حقوق کمی بالاتر از سقف تعیین شده بود.

در نتیجه در شش ماه گذشته حداقل حقوق بگیران در صف مالیات دهندگان ایستاده و تنها برای دریافت مبلغ ناچیز ۹۹ هزار و هفتصد و پنجاه تومان به دولت مالیات پرداختند.

مبلغ این مالیات البته به اندازه دندان کشیدن نیست، طبق قانون بودجه معادل ۱۰ درصد از این مبلغ (۷ هزار و نهصد و هفتاد و پنج تومان) است که از درآمد کسر می شود. از. حقوق بگیر

اما با توجه به تعداد زیاد حداقل حقوق بگیران (سازمان تامین اجتماعی حداقل نیمی از ۱۵ میلیون بیمه شده خود را جزو حداقل حقوق بگیران طبقه بندی می کند) می توان گفت که این قشر در حال حاضر سهم قابل توجهی دارند. برای تامین درآمد مالیاتی دولت…

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی سازمان امور مالیاتی، این سازمان در پنج ماهه نخست سال جاری هفده میلیارد و هفتصد و نود و پنج میلیون تومان از حقوق کارمندان و کارگران درآمد داشته است.

براساس اظهارات اخیر رئیس سازمان امور مالیاتی، اگرچه دولت قصد جدی برای کاهش مالیات حقوق بگیران دارد، اما تا زمانی که فرار مالیاتی سایر مودیان به صفر نرسد، امکان‌پذیر نیست.