آمریکا به فنلاند سامانه پرتاب موشک داد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون (DSCA) اعلام کرد که دولت بایدن فروش ۵۳۵ میلیون دلاری سامانه موشکی هدایت شونده چندگانه (GMLRS) به فنلاند تائیدیه او انجام می دهد

آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد، وزارت امور خارجه تصمیم گرفته است با فروش نظامی خارجی سامانه های موشکی هدایت شونده چندگانه و تجهیزات مرتبط به دولت فنلاند با هزینه تخمینی ۵۳۵ میلیون دلار موافقت کند.

در این بیانیه آمده است: «فروش این محموله امنیت فنلاند را به عنوان یک شریک مورد اعتماد و نیروی مهمی برای ثبات و پیشرفت در اروپا که از سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا حمایت می کند، تقویت می کند.

در این بیانیه آمده است که فنلاند قصد دارد از تسلیحات دفاعی برای افزایش ذخایر ملی خود و تقویت قابلیت های دفاع زمینی و هوایی خود در شمال اروپا استفاده کند.

پس از آغاز جنگ در اوکراین در ماه مه و قبل از آن، فنلاند و سوئد درخواست پیوستن به ائتلاف نظامی را به ائتلاف ناتو ارسال کردند. تمامی اعضای ناتو به جز مجارستان و ترکیه پیوستن خود را به تصویب رسانده اند.

روز چهارشنبه، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:آره استولتنبرگدبیرکل این سازمان از ۳ تا ۵ نوامبر (۱۲ تا ۱۴ آبان) به ترکیه و در این سفر رجب سفر خواهد کرد. خالص رئیس جمهور اردوغان، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و خلوصی اندازه وزیر دفاع ترکیه در حال بازدید است.

انتظار می رود در این سفر درباره روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو و همچنین تحولات مربوط به جنگ در روسیه و اوکراین بحث شود.

دبیرکل ناتو قبل از سفر به ترکیه با سانا دریایی و اولف کریسترسون نخست وزیران فنلاند و سوئد تلفنی گفتگو کردند.

بعد استولتنبرگ، اولف کریسترسوننخست وزیر جدید سوئد هشتم نوامبر در ترکیه با اردوغان دیدار خواهد کرد.

در این زمینه، «سنا دریایینخست وزیر فنلاند اخیراً از دولت های مجارستان و ترکیه خواسته است که درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو را در اسرع وقت تایید کنند. نخست وزیر فنلاند در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سران کشورهای شمال اروپا گفت: اکنون همه نگاه ها به مجارستان و ترکیه است. ما منتظریم تا این کشورها درخواست های ما را تایید کنند. “من فکر می کنم مهم است که این اتفاق در سریع ترین زمان ممکن رخ دهد.”

ترکیه با سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو، مشروط به موافقت دو کشور با شرایط آن در مبارزه با تروریسم که آنکارا از دو کشور می خواهد، به توافق رسیده است.