آمریکا: بازگشت به برجام سودمندترین راه است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در واشنگتن مدعی شد: ما در تلاش هستیم تا مشخص کنیم آیا می توانیم متقابلاً برای پایبندی به برجام بازگردیم یا خیر. زیرا بازگشت متقابل به پایبندی، برنامه هسته ای ایران را مهار می کند. این اکنون زمان فرار اتمی را به شدت کاهش می دهد. همچنین تضمین می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران بار دیگر مشمول دقیق‌ترین راستی‌آزمایی و نظارت مورد مذاکره، تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود.

N.D قیمتنه به سنگسار سلام واشنگتن در روند مذاکره و دستیابی به توافق مدعی شد: رئیس جمهور بایدن ایران متعهد شده است که هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت. ما بر این باوریم که دیپلماسی مؤثرترین ابزار برای تحقق این تعهد است. ما معتقدیم که تحت این چارچوب، بازگشت متقابل سودمندترین راه برای رعایت برجام است و تا زمانی که به نفع ما باشد، به این کار ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره نشست سه جانبه این هفته ترکیه، روسیه و ایران در تهران گفت: از صحبت درباره دستور کار این نشست درباره این سه کشور خودداری می کنم. ما شاهد صدور بیانیه های مختلفی از سوی این کشورها در مورد موضوعات مورد بحث بوده ایم، اما اظهار نظر را به این سه کشور واگذار می کنم.

قیمت درباره ادعاهای ارسال هواپیماهای بدون سرنشین ایران همچنین مدعی روسیه است: ما نگران امکان ارائه فناوری هستیم هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه اعلام کرده است و ما تحولات را از نزدیک دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: همه تحریم‌های ما برقرار است و هرگونه توافقی در این زمینه شامل تحریم‌های ما و بسیاری از کشورهای جهان می‌شود.

در ضمن حسین امیر عبداللهی وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار با رد ادعاهای بی اساس مشاور امنیت ملی آمریکا علیه کشورش مبنی بر ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین، این ادعاها را رد کرد. بایدن وی سرزمین های اشغالی فلسطین را در راستای اهداف و مقاصد سیاسی خاص خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مخالفت جمهوری اسلامی با جنگ و حمایت از توقف جنگ مانند استانداردهای دوگانه برخی کشورهای غربی مبتنی بر استانداردهای دوگانه نیست.