آلرژی یا حساسیت چیست؟ | پول بانکی


آلرژی یا حساسیت واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد مختلف است. افراد مبتلا به آلرژی دارای سیستم ایمنی بیش از حد هوشیار هستند که نسبت به مواد به ظاهر بی ضرر موجود در محیطشان بیش از حد واکنش نشان می دهد. مواد یا ترکیباتی که سیستم ایمنی را بیش از حد تحریک می کنند، آلرژن نامیده می شوند.

چرا دچار آلرژی می شویم؟

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به یک آلرژن واکنش نشان می دهد و آن را با یک مهاجم اشتباه می گیرد و سعی می کند با آن مبارزه کند. این باعث ایجاد علائمی می شود که می تواند ناراحت کننده و حتی تهدید کننده زندگی باشد. در تلاش برای محافظت از بدن، سیستم ایمنی آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) تولید می کند. این آنتی‌بادی‌ها باعث می‌شوند سلول‌های خاصی مواد شیمیایی دیگری (از جمله هیستامین) را در جریان خون آزاد کنند که به بدن در دفاع از خود در برابر آلرژن‌ها کمک می‌کند. انتشار این مواد شیمیایی باعث ایجاد آلرژی می شود. این واکنش ها می تواند روی چشم ها، بینی، گلو، ریه ها، پوست و دستگاه گوارش تاثیر بگذارد.

علائم آلرژی چیست؟

به طور کلی علائم آلرژی می تواند شامل قرمزی چشم، آبریزش بینی، کهیر، بثورات پوستی، خارش، تورم صورت یا دهان و در موارد شدیدتر، تنگی نفس، مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی عروقی باشد.

علائم آلرژی را می توان به سه دسته تقسیم کرد: خفیف، متوسط ​​و شدید.

یک واکنش خفیف شامل علائمی است که یک قسمت از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند سوزش، خارش و آبریزش چشم.

علائم یک واکنش متوسط ​​می تواند به قسمت های مختلف بدن گسترش یابد و می تواند از خارش چشم تا خارش گلو و مشکل در تنفس متغیر باشد.

یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی یک وضعیت نادر و خطرناک است. در چنین مواردی آلرژی در سراسر بدن پخش می شود. این عارضه ممکن است با حملات خارش در چشم و صورت شروع شود و در عرض چند دقیقه به سرعت در سراسر بدن پخش شود و به دنبال آن علائم شدیدی مانند درد شکم، گرفتگی عضلات، حالت تهوع و اسهال و در عین حال، درجه تنفس و گوارش به وجود آید. سوزش دستگاه به حدی می رسد که تنفس و بلع را سخت می کند.خیلی سخت بود.

آلودگی هوا چه تاثیری بر آلرژی دارد؟

آلودگی هوا به عنوان محرک ایجاد آلرژی در بین افراد با شروع فصل سرما افزایش می یابد و این امر باعث می شود افراد در فصل پاییز و زمستان در کنترل علائم آلرژی خود دچار مشکل شوند.

انواع رایج آلرژی چیست؟

آلرژی به داروها، مواد شیمیایی، حشرات، کپک، حیوانات خانگی و آلرژی های فصلی شایع ترین انواع آلرژی هستند.

آلرژی فصلی چیست؟

بسیاری از افراد در فصول خاصی از سال مانند بهار و پاییز علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، عطسه و خارش چشم را تجربه می کنند که به آن حساسیت فصلی می گویند.

شایع ترین عامل حساسیت های فصلی وجود گرده گیاهان و درختان در هوا است که باعث می شود بسیاری از افراد در کنترل علائم آلرژی خود دچار مشکل شوند.

چه غذاهایی بیشتر حساسیت زا هستند؟

کودکان معمولاً تحت تأثیر آلرژی های غذایی قرار می گیرند. هشت آلرژن اصلی عبارتند از: شیر گاو، تخم مرغ، ماهی و میگو، بادام زمینی و آجیل درختی، سویا و گندم.

راه های درمان آلرژی چیست؟

یکی از بهترین درمان ها برای کنترل آلرژی، اجتناب از تماس با آلرژن های شناخته شده است. اما در صورت بروز آلرژی، بسته به شدت و نوع علائم، داروهای مختلفی توسط پزشک یا داروساز تجویز می شود.

منبع:

خانه

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=307010