آغوز – حقایق و فوایدی که باید درباره این مکمل پزشکی بدانید

وقتی کسی به آغوز فکر می کند، معمولاً به شیر بارداری یا شیردهی فکر می کند. آغوز که با نام‌های «بیستینگ»، «بیسنینگ» یا «شیر اول» (گاهی «اولین شیر نوزاد») نیز شناخته می‌شود، شیری است که در دوران بارداری و پس از زایمان از غدد پستانی تولید می‌شود. آغوز در همه پستانداران تولید می شود، اما بیشتر توسط انسان تولید می شود.

به عنوان یک مکمل غذایی، آغوز توسط بزرگسالان به عنوان راهی برای حمایت از سیستم ایمنی سالم و دستگاه گوارش استفاده می شود. در حالی که استفاده اولیه از آغوز تحت تاثیر شیر مادر بود، اکثر مکمل های غذایی از شیر گاو ساخته می شوند. مدت کوتاهی پس از زایمان، گاوها نزدیک به ۹ گالن آغوز تولید می کنند. سپس آن را با سایر مکمل های غذایی به شکل پودری که برای استفاده انسان مناسب است مخلوط می کنند.

این مکمل غذایی حاوی آنتی بادی ها و پروتئین های دیگری است که برای جلوگیری از بسیاری از بیماری های مختلف عمل می کنند. آغوز گاو معمولاً از طریق گاوهای تغذیه شده با مرتع تولید می شود زیرا حاوی پاتوژن هایی است که مشابه پاتوژن های انسانی است. استفاده از این مکمل بیشتر به دلیل ارتباط آن با پیشگیری و درمان سالمندان و ارتباط آن با بهبود افرادی که از اختلالات خوردن رنج می برند، رواج یافته است. برخی از افراد ترجیح می دهند که پودر یا قرص آغوز را “قرص های معجزه آسا” بنامند، زیرا به سم زدایی بدن شما کمک می کنند. این روند مکمل جدیدتر بوده است و در میان افراد میانسال یا مسن یا افرادی که به ویژه نگران سلامتی خود هستند محبوب است.

در حالی که جنبه‌های بسیار خوبی از آغوز وجود دارد، جالب است بدانید که اولین واکسن خوراکی علیه فلج اطفال با استفاده از آغوز گاوی ساخته شد.

فواید آغوز

به عنوان یک مکمل دارویی، آغوز مزایای بسیار زیادی دارد. بسیاری از افراد از این مکمل برای حفظ سلامت خود یا احتمالاً جلوگیری از شروع زودهنگام برخی بیماری ها استفاده می کنند. از آنجایی که آغوز از گاو ایجاد می شود، افرادی که به لبنیات حساسیت دارند باید مراقب مصرف آغوز باشند. با این حال، جدای از این نگرانی، آغوز یک مکمل دارویی است که می تواند مفید باشد و وضعیت جسمی و روانی شما را به شدت بهبود بخشد.

سم زدا

آغوز مکملی است که برای سم زدایی بدن شما از ترکیبات منفی و مواد شیمیایی کار می کند. در حالی که مکمل‌های زیادی وجود دارند که ادعا می‌کنند همان کار را انجام می‌دهند، اکثر آنها از مواد غیر مصنوعی زیادی تشکیل شده‌اند که بیشتر از اینکه مفید باشند ضرر دارند. آنها معمولاً مملو از مواد مصنوعی هستند که در واقع مواد موجود در بدن شما را خارج نمی کنند و در عوض در جریان خون و سلول های شما حل می شوند و اغلب عوارض جانبی ناخواسته و ناسالمی دارند.

عامل طبیعی

خوشبختانه، مکمل‌های آغوز هرگز حاوی مواد مصنوعی نیستند و به طور طبیعی در جریان خون شما جذب می‌شوند. آغوز تمام چربی های منفی، سموم و سلول های ناسالم را از بدن شما پاک می کند. این سموم و اجزای منفی اغلب محرک هایی هستند که باعث بروز مشکلاتی مانند خستگی یا بی خوابی و همچنین نوسانات خلقی گاه به گاه می شوند. با حذف این محرک ها از بدن، انرژی شما بهبود می یابد که باعث بهبود تحریک فیزیکی بدن شما می شود. همچنین به بهبود خلق و خوی شما و رفع مشکلات رفتاری کمک می کند.

هنگامی که آغوز جریان خون شما را پاک می کند، پاتوژن های مضر روده و روده شما را نیز از بین می برد. پاتوژن یک عفونت یا میکروب، معمولا یک میکروب یا میکروارگانیسم (یعنی یک ویروس یا قارچ) است که در بدن شما وجود دارد. از آنجایی که بدن شما به راحتی در برابر پاتوژن های مضر حساس است، مهم است که با آنتی بیوتیک ها دارو مصرف کنید. با این حال، بسیاری از پاتوژن ها می توانند از آنتی بیوتیک ها دوری کنند، که آغوز را به یک راه حل شگفت انگیز و شگفت انگیز تبدیل می کند. این مکمل آن عوامل بیماری زا را ریشه کن می کند که به پیشگیری و ترمیم زخم ها و فرسایش روده کمک می کند.

قند خون و دیابت

مکمل های آغوز همچنین به پیشگیری از دیابت کمک می کنند. آغوز گاوی دارای جزء فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1) است که یک پروتئین سوماتومدین C است که در ساختار مولکولی تشکیل شده است که باعث می شود شبیه به انسولین عمل کند. IGF-1 شامل هفتاد اسید آمینه است که روی یک زنجیره از سه پل دی سولفید درون مولکولی قرار دارند. IGF-1 شبیه انسولین است و نشان داده شده است که به جلوگیری از شروع دیابت در اکثر افراد کمک می کند، به ویژه در افرادی که تمایل ژنتیکی برای ابتلا به دیابت دارند. دیابت یک مشکل جدی برای سلامتی است که میلیون ها نفر را در جهان تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب درمان نمی شود و شناخته نمی شود. اگر دیابت دارید، سابقه خانوادگی دیابت دارید یا نگران ابتلا به دیابت هستید، سطح IGF-1 موجود در مکمل های آغوز به پیشگیری از دیابت کمک می کند. آغوز نه تنها به دلیل غلظت بالای IGF-1، بلکه به دلیل اینکه IGF-1 فعالیت تخریب سلولی را کاهش می دهد، دیابت را به تاخیر می اندازد. پیشگیری از این بیماری یکی از بهترین فواید فیزیکی این مکمل دارویی است.

به طور مشابه، آغوز به حفظ سطح قند خون افراد با سطوح پایین IGF-1 کمک می کند. قند خون پایین لزوماً به معنای دیابت نیست، بلکه به معنای فردی است که عادات غذایی ضعیفی دارد یا به طور منظم مواد غذایی سرشار از قند طبیعی مصرف نمی کند. قندهای طبیعی بخشی طبیعی از رژیم غذایی روزانه افراد هستند، زیرا به تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین جلوگیری از خستگی و ضعف کمک می کنند. کمبود قند خون باعث خستگی غیر منتظره می شود. کمبود طبیعی سطوح IGF-1 بسیار نگران کننده است و با مصرف مکرر آغوز، شما در تلاش برای جلوگیری از این کمبود هستید.

با توجه به همین نکته، افراد مبتلا به اختلالات غذایی جدی اغلب افرادی هستند که از سطوح پایین IGF-1 رنج می برند. این می تواند به دلیل سوء تغذیه، چاقی یا بی علاقگی به خوردن باشد. انواع مختلفی از اختلالات غذایی مانند پرخوری یا بی اشتهایی وجود دارد. سطوح بالای IGF-1 آغوز در کاهش وزن افراد چاق مفید است. در حالی که این یک مکمل کاهش وزن فوری نیست، به تنظیم وزن کمک می کند و فرد را تحت تاثیر قرار می دهد تا یک رژیم غذایی طبیعی و سالم را شروع کند. علاوه بر این، سطوح بالایی از IGF-1 ایجاد می کند که قند خون بدن را در جریان خون تقویت می کند و انرژی ها و رفلکس های عضلانی و مغز را تحریک می کند.

آنتی اکسیدان ها

مکمل آغوز، چه به صورت پودر یا قرص، سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که واکنش‌های شیمیایی هستند که الکترون‌ها را منتقل می‌کنند تا مواد اکسیدکننده ایجاد کنند که به نوبه خود رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. رادیکال های آزاد واکنش های زنجیره ای تولید می کنند که در نهایت باعث مرگ (یا آسیب) سلول ها یا رزین های مضر در بدن می شود. آنتی اکسیدان ها معمولاً به عنوان عوامل کاهش دهنده نامیده می شوند، زیرا آنها برای از بین بردن و کاهش عوامل منفی در بدن کار می کنند. فردی که به طور مکرر از مکمل های آغوز استفاده می کند، مواد شیمیایی سالمی را برای بدن خود تامین می کند که برای جلوگیری از شروع بیماری ها مبارزه می کند.

از فشار خون بالا جلوگیری می کند

آغوز علاوه بر سطح بالای آنتی اکسیدان های موجود در مکمل های دارویی آغوز، از فشار خون بالا پیشگیری می کند. از آنجایی که مکمل‌های آغوزی که معمولاً مصرف می‌شوند از سلول‌های گاو و شیر ساخته می‌شوند، ترکیب آنها ذاتاً سالم است. این ترکیب بر پایه لبنیات و به شکل پودر و قرص است که هضم آغوز را آسان‌تر می‌کند. در حالی که این به تخلیه سیستم گوارش شما کمک می کند، به این معنی است که مکمل های آغوز به راحتی در سراسر اکسیژن در جریان خون پخش می شوند. همانطور که در جریان خون شما حرکت می کند، تعداد سلول های منفی را کاهش می دهد، که به کاهش یا جلوگیری از فشار خون بالا کمک می کند. وجود آغوز با سلول های خونی منفی مهاجم و عوامل بیماری زا مبارزه می کند و خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش می دهد. فشار خون بالا یکی از آن مشکلات مضر قلبی است.

مزایای روانشناختی درمانی

در حالی که آغوز در مبارزه با فشار خون، مشکلات قلبی و بسیاری از مسائل فیزیکی دیگر بسیار مفید است، همچنین به از بین بردن مشکلات روانی، به ویژه آنهایی که ماهیت شناختی دارند، کمک می کند. آغوز مخصوصاً برای کسانی که از زوال عقل رنج می برند مفید است. زوال عقل از دست دادن توانایی های شناختی و شناخت است که عموماً در اثر آسیب به بدن به خصوص مغز ایجاد می شود. اجزا و اثرات این مکمل دارویی برای بهبود توانایی عملکردهای مغز، که معمولاً در هنگام شروع زوال عقل از بین می رود، عمل می کند. مصرف مکرر (با مقادیر دوز معمولی) این مکمل به تنظیم هر گونه توانایی شناختی منفی قبلی کمک می کند. آغوز مغز را وادار می کند تا عملکردهای خود را تنظیم کند که به عادی سازی فرآیندهای آن کمک می کند. تنظیم و عادی سازی این فرآیندهای شناختی چیزی است که در نهایت توانایی های مغز را بهبود می بخشد. بهبود این قابلیت ها به این معنی است که احتمال زوال عقل کمتر است.

علاوه بر این، آغوز به تنظیم مسائل رفتاری کمک می کند. از آنجایی که مکمل به بهبود عملکرد مغز و سیستم گوارشی بدن کمک می کند، خستگی کمتری وجود دارد. خستگی محرکی برای مشکلات روانی متعدد است و عامل اصلی در مسائل رفتاری است. مبارزه با خستگی منجر به نگرش کلی بهتر، نوسانات خلقی کمتر و بهزیستی مثبت تر می شود.

سلامتی

سایر فواید آغوز از حفظ کلی بدن فرد (چه از نظر فیزیکی و چه روانی) تا بهبود بیشتر عملکردهای بدن را شامل می شود. برخی از ورزشکاران به استفاده از آغوز برای کمک به بهبود عملکرد بدنی خود در طول ورزش های استقامتی معروف هستند. آنها همچنین به عنوان استفاده از آغوز برای جلوگیری از شروع بیماری ها در اوج سطوح عملکرد یا بهبود زمان بهبود عملکرد خود استفاده می کنند. ورزشکاران – یا افرادی که نگران سلامتی یا وزن بدن خود هستند – نیز مصرف مکرر را برای تقویت توده بدون چربی نشان داده اند.

استفاده از این مکمل دارویی فواید زیادی دارد، اگرچه بیشتر آنها بیشتر از فواید جسمی بیشتر از فواید روانی هستند. با این حال، مزایای فیزیکی فوق العاده مهم و مفید است که باید در نظر داشت. پزشکان استفاده از آغوز را به عنوان یک مکمل دارویی به بسیاری از افراد مبتلا به سوء تغذیه، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و زوال عقل توصیه کرده اند. روش منحصر به فرد تولید این مکمل به این معنی است که اجزای کاملا طبیعی آن راهی سریعتر و سالم تر برای از بین بردن سلول های مضر برای درمان مسائل فیزیکی و پزشکی می دهد.

این مکملی است که فواید فوق العاده زیادی دارد که باعث بهبود مشکلات موجود در جریان خون بدن می شود. این مسائل را می توان در روده، روده یا مغز یافت. صرف نظر از مسائل فیزیولوژیکی یا فیزیکی، مکمل های آغوز برای مقابله با مشکلات فوق العاده مفید هستند، بدن شما را قوی تر، سالم تر و کمتر مستعد ابتلا به بیماری ها می کنند.

روش های استفاده

آغوز از شیر گاوهایی که اخیراً زایمان کرده اند ایجاد می شود. با این حال، مردم به ندرت از آغوز به شکل مایع آن استفاده می کنند، در عوض ترجیح می دهند آن را از طریق قرص یا پودر مصرف کنند. آغوز یک مکمل محبوب در جامعه ورزشی است و اغلب با وعده های غذایی روزانه ترکیب می شود. توصیه می شود مکمل های آغوز همراه با غذا یا مایعات اضافی مصرف شوند. در حالی که آغوز تولید شده توسط انسان برای نوزادان ضروری است، توصیه می شود که مکمل های آغوز گاوی فقط توسط بزرگسالان استفاده شود. علاوه بر این، نباید بیش از پانصد میلی گرم در روز مصرف شود.

مکمل های آغوز را می توان به صورت پودر یا قرص یافت. فرمت های پودری معمولا در مایعاتی مانند آب، چای، آبمیوه یا شیک های سلامتی مخلوط می شوند. بسته به مهارت های خود در آشپزخانه، می توانید مکمل ها را در غذاهای نرم مانند سس سیب، پوره سیب زمینی یا ماست نیز بگنجانید. از آنجایی که مکمل به شکل پودر است، به راحتی در غذا یا مایع حل می شود.

به عنوان یک قرص، توصیه می شود غذا یا مایعات اضافی مصرف کنید. غذای خاصی که با کشش می خورید مهم نیست، اگرچه مطالعات نشان داده اند که غذاهای پر کربوهیدرات یا پروتئین بهترین هستند. در حالی که می توانید مکمل را با معده خالی مصرف کنید، توصیه نمی شود. قرص ها معمولاً ۵۰۰ میلی گرم هستند، اگرچه اگر ترجیح می دهید دوز کمتری مصرف کنید، می توانید آن را به دوزهای ۲۵۰ میلی گرمی تقسیم کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر