آخرین وضعیت مذاکرات برای احیای برجام در شهریور ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، کوروش احمدی ضمن ارزیابی وضعیت فعلی روند توانبخشی توافق و بر اساس بیانیه روز یکشنبه سه کشور اروپایی و وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر افق مذاکرات در ماه های آینده گفت: می توان گفت که مذاکرات متوقف شده است.

واکنش منفی آمریکا به واکنش ایران و عدم تحرک در مذاکرات، فعلاً چاره‌ای جز صحبت از تعلیق باقی نمی‌گذارد.

به گزارش ایلنا، روندهایی مانند انتخابات کنگره در آمریکا نیز در ایجاد این تعلیق نقش دارد. زیرا دموکرات‌ها که وضعیتشان در جریان رقابت‌های انتخاباتی رو به بهبود است، حاضر به ریسک نیستند و حتی در صورت پذیرش شروط آمریکا از سوی ایران، نمی‌خواهند در جریان انتخابات توافق را نهایی کنند زیرا موضوع جدیدی وارد رقابت‌های انتخاباتی خواهد شد. و با توجه به جو منفی در افکار عمومی ایالات متحده، مخالفان می توانند از آن علیه دموکرات ها استفاده کنند.

امضای برجام برای ایران ۱۱۰۰ دلار در هر ثانیه هزینه دارد!

در یک محیط اقتصادی، اگر نخواهید یا نتوانید به حقایق موجود و روش های علمی توجه کنید، دائماً در مسیر ایجاد مشکل برای مردم هستید.

به گزارش اعتماد، بر اساس آمار بانک مرکزی در هر ثانیه ۳۴ میلیون تومان نقدینگی در اقتصاد ایران ایجاد می شود.

روش محاسبه به این صورت است که حجم نقدینگی در یک سال تقسیم بر ۱۲، تقسیم بر ۲۴، تقسیم بر ۶۰ و دوباره بر ۶۰ می شود که تبدیل به حجم نقدینگی در ثانیه می شود.

در واقع این ۱۱۰۰ دلار در ثانیه است، صادرات نفتی که ایران باید از آن بهره می برد، اما به دلیل تحریم ها از آن محروم شده است.

این بدان معناست که ایران در هر ثانیه امضای برجام حداقل ۱۱۰۰ دلار از دست می دهد. توجه داشته باشید که این رقم فقط مربوط به نقدینگی است و ایران در سایر حوزه ها نیز زیان های دیگری دارد.

مقام اسرائیلی: برجام قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا احیا نمی شود

به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده، اگرچه در هفته های اخیر، ایالات متحده و ایران درباره واکنش های یکدیگر به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای گفتگو کرده اند. مذاکرات وین، آخرین پیش نویس متن و آخرین پیشنهاد برای دستیابی به توافق بر سر احیای توافق هسته ای؛ اما دیگر خبری از آن تب و امید به بازگشت نیست توافق خیر؛ مذاکرات دوباره با بن بست، بن بست و بن بست مواجه شده است.

به گزارش شارک، به موازات آن، برخی منابع می گویند که دولت بایدن به تل آویو قول داده است که تا پس از انتخابات کنست و انتخابات میان دوره ای کنگره به توافق نرسد.

در همین حال، تحولات چند روز گذشته حاکی از آن است که اروپایی ها نیز مانند آمریکا در آستانه نشست فصلی هیئت حاکمه آژانس، شمشیرهای خود را غلاف کرده اند. از این رو، امکان تاخیر در فرسایش و احیای مذاکرات وین وجود ندارد. توافق بحث می شود؛ اما احتمال شکست مذاکرات نیز وجود دارد.

بیانیه

بیانیه روز شنبه ترویکای اروپایی عملاً شکنندگی محیط برجام و تقصیر طرفین را برجسته کرد. فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای از درخواست ایران در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای مبنی بر تکمیل بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته‌ای ابراز ناخرسندی کردند و مدعی شدند این تقاضا مذاکرات را به خطر انداخته است.

تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این خواسته اخیر تهران تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به یک نتیجه موفق ایجاد می‌کند. توافق ایجاد می کند مواضع ایران مغایر با تعهدات قانونی ایران است و امکان احیای برجام را به خطر می اندازد. این سه کشور در بیانیه خود اعلام کردند: درخواست‌های اخیر نشان می‌دهد که ایران عزم جدی و تعهدی برای دستیابی به (احیای مذاکرات برجام) ندارد.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی در واکنش به بیانیه اخیر ترویکای اروپایی در شنبه شب، گفت: جای تعجب و تاسف است که در چنین شرایطی، ارتباط دیپلماتیک و تبادل پیام بین طرف های مذاکره و هماهنگ کننده ها صورت می گیرد. مذاکرات در اقدامی انحرافی و دور به سرانجام می رسد و از منظر مثمر ثمر در مذاکرات سه کشور اروپایی چنین بیانیه ای صادر کردند.

سخنگوی این نهاد دیپلماسی افزود: مایه تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده گامی در جهت شکست مذاکرات با رژیم صهیونیستی برداشته اند و واضح است که در صورت ادامه چنین رویکردی، آنها نیز باید مسئولیت خود را بپذیرند. برای عواقب آن.” ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماه‌های اخیر و همچنین اقدامات غلط و سیاسی این کشورها در هنگام استقرار قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: به سه کشور اروپایی توصیه می‌شود برای پایان دادن به آن راهکار ارائه دهند. فرآیند دیپلماتیک به جای ورود به فاز تخریب، نقش فعال تری در برخی اختلافات باقی مانده ایفا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و گفت‌وگوی سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای مسئول معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر پرهیز از سیاسی کاری و اتهامات بی‌اساس تاکید کرد. علیه کشورمان گفت: مایه تاسف است که کشورهای اروپایی از یک سو کاملاً از رژیمی حمایت می کنند که دارای صدها سلاح هسته ای است و هیچ سازوکار بین المللی منع اشاعه را رعایت نمی کند و از سوی دیگر مخالف رژیم کاملاً صلح آمیز است. برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران که جامع ترین بررسی آن فضا برای توسعه انجام می شود.

مقام اسرائیلی: برجام قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا احیا نمی شود

یک مقام ارشد اسرائیلی به خبرنگاران گفت که اسرائیل به این نتیجه رسیده است که ایران و قدرت های جهانی تا پس از انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر سال جاری به توافق هسته ای (برجام) باز نخواهند گشت.