آخرین اخبار از نتیجه مذاکرات برجام/ تصمیم دولت بایدن برای بازگشت به برجام


به گزارش تجارت نیوز، یک مقام امنیتی رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که با وجود تلاش های دولت برای متقاعد کردن دولت بایدن برای عدم امضای توافق هسته ای، آمریکا همچنان مصمم به احیای این توافق است.

ایسنا به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، یوسی کوپرواسر، ژنرال بازنشسته و از اعضای ارشد مرکز روابط عمومی بیت المقدس و رئیس سابق واحد تحقیقات اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی نوشت: دولت در تلاش است تا از همه کارت های خود استفاده کند. آنها از توافق هسته ای برای متقاعد کردن آمریکایی ها برای عدم بازگشت استفاده می کنند.

کوپرواسر گفت: تا زمانی که توافقی صورت نگیرد، باید کاری انجام دهیم، حتماً با رئیس موساد ملاقات کنیم.[به واشنگتن] کارت اصلی ما همین است.

ادعای روزنامه اسرائیلی درباره زمان بندی توافق برجام

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، روزنامه صهیونیستی هاآرتص امروز (یکشنبه) به نقل از یک منبع آگاه صهیونیستی مدعی شد که مقامات آمریکایی ممکن است بخواهند امضای توافق هسته ای با ایران را به بعد از انتخابات کنگره به تعویق بیندازند. در ماه نوامبر..

پیشتر یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا با تایید دریافت پاسخ ایران از طرف اروپایی در خصوص مذاکرات احیای برجام، مدعی شده بود: پاسخ تهران به پیشنهاد خود را از طرف اروپایی دریافت کرده ایم. ما در حال بررسی هستیم و پاسخ خود را از طرف اروپایی اعلام خواهیم کرد، اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.

واکنش آمریکا به واکنش ایران

سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن رویکرد تهران در قبال پاسخ آمریکا به پیش‌نویس متن توافق احتمالی برای لغو تحریم‌ها را زیر نظر دارد و در زمان مناسب به آن پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایرنا، «ساموئل وربرگ» سخنگوی منطقه ای وزارت امور خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «الشرق» گفت که کشورش در حال رایزنی با متحدان خود برای پاسخ به رویکرد آمریکا در قبال این کشور است. ایران. پیش نویس معاهده هسته ای و ایالات متحده پاسخ خود را به اتحادیه اروپا که به عنوان یک میانجی عمل می کند، پس از پایان رایزنی ارسال خواهد کرد.

سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکا در حال هماهنگی و رایزنی با متحدان اروپایی خود (انگلیس، فرانسه و آلمان) است که امضاکنندگان این معاهده هستند.

وی افزود: باید رویکرد ایران را بررسی کنیم و در فرصت مناسب با میانجی گری اروپا به آن پاسخ خواهیم داد.

این مقام آمریکایی گفت که ایالات متحده معتقد است “تا زمانی که در مورد همه جزئیات توافق نکنیم، توافقی وجود ندارد.”

وربرگ در ادامه گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الشرق گفت: کشورش معتقد است که بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید به شرایط بازگشت به توافق هسته‌ای مرتبط باشد، زیرا ایران باید با آژانس همکاری کند. تعهداتش بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای». »

این مقام آمریکایی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو گفت: معتقدم آمریکا سیستم‌ها و ابزارهای لازم را برای مقابله با «چالش‌های امنیتی ایران به‌ویژه در حوزه برنامه موشکی‌اش» در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، وربرگ همچنین مدعی شد که برنامه دفاع موشکی و بازدارندگی ایران «خطرناک» است و «تهدید امنیتی برای ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه حتی در صورت بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵» به شمار می‌رود.

جزئیات پیش نویس توافقنامه

علی خزریان در یادداشتی نوشت: نکاتی که در متن توافق باید به آن توجه شود این است که آمریکا باید تضمین کند که از توافق خارج نشده، مکانیسم ماشه را اعمال نکرده و تحمیل نکرده است. یا اعمال مجدد محدودیت های جدید، اما متاسفانه هیچ اتفاقی نیفتاد. هیچ یک از ضمانت هایی که تاکنون در متن قرارداد ذکر شده است دریافت نشده است.

جزئیات جدید پیش نویس توافقنامه احیای برجام

به گزارش خبرآنلاین، علی خزریان نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری در یادداشتی در توییتر نوشت:

در دیدار با فعالان دانشجویی دانشگاه های تهران در خصوص پیش نویس متنمذاکرات وینضمن انتقاد از برخی لفاظی‌ها و کلی‌گویی‌هایی که منجر به انحراف از محتوای متن می‌شود، بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های تحقیقی و انتقادی فعالان سیاسی و دانشگاهی با هدف دستیابی به توافق بهتر تأکید شد.

با توجه به محورهای متعدد رهبر انقلاب و قانون‌گذاری راهبردی در خصوص لغو تحریم‌ها، نباید قبل از لغو واقعی تحریم‌های برجام، گام‌های کاهش هسته‌ای برداشته شود و لغو عملی این تحریم‌ها تأیید شود. این خط قرمز و سیاستی است که به گفته رهبری هیچکس نباید از آن عبور کند.

بر اساس متن پیش‌نویس، اینطور نیست که آمریکا تحریم‌های برجام را لغو کند و پس از آن بررسی کنیم و در صورت رفع تحریم‌ها، #ایران پس از تحقق آن دو شرط، اقدامات کاهش هسته‌ای خود را اجرا کند. . در عوض، قبل از برداشته شدن همه تحریم ها، ایران باید خودش اقدام کند.

ما به توافق نزدیک بودیم

یک مقام اروپایی تاکید کرد: واکنش ایران را فقط می‌توان اینگونه دید که نمی‌خواهند توافق را کامل کنند، با وجود اینکه ما خیلی به توافق نزدیک بودیم.

به گزارش همشهری آنلاین، پس از آنکه جمهوری اسلامی ایران واکنش خود به پاسخ آمریکایی ها را به صورت کتبی به «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، احزاب اروپایی و آمریکایی به دلیل اصرار ایران ارائه کرد. او نظر منفی داد، از جمله رویکردهای دریافت تضمین و رسیدگی به مسائل امنیتی.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا واکنش ایران را «غیر سازنده» خواند و دیپلمات‌های اروپایی نیز آن را «منفی»، «غیر منطقی» و «ناامیدکننده» خواندند.

روز بعد «باراک راوید» خبرنگار پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که برخی از شکاف ها با ایران بسته شده و برخی دیگر باقی مانده است.

راوید همچنین در پیامی توییتری به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نوشت: این یک مذاکره با درگیری های مکرر است. ما در حال بررسی واکنش ایران و هماهنگی با متحدان تروئیکای اروپایی هستیم.»

این مقام آمریکایی افزود: ما علنی مذاکره نمی کنیم. در هفته های اخیر، برخی از شکاف ها بسته شده اند، اما برخی دیگر باقی مانده اند.

اگرچه اطلاعات دقیق و اخبار رسمی درباره واکنش ایران در دست نیست، اما از کلیات اظهارات مقامات دیپلماتیک کشورمان و رسانه های خارجی درباره جزئیات واکنش ایران می توان دریافت که جمهوری اسلامی ایران همچنان مواضع و شرایط اصلی خود را از دست نداده است. و حمایت از حقوق ملت ایران به ویژه برجام، تمرکز بر منافع اقتصادی، بحث ضمانت‌نامه و بسته شدن پرونده حفاظتی در دستور کار دستگاه دیپلماسی کشورمان قرار دارد.

۳ خواسته ایران

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال دیروز از منابع خود مدعی شد که ایران در پاسخ خود از آمریکایی ها سه چیز پرسیده است:

۱. رفع ابهام رفع تحریم ها ۲. ضمانت های طرف آمریکایی و ۳. بستن مسائل دفاعی قبل از روز اجرا.

باراک راوید، خبرنگار نشریه آمریکایی اکسیوس نیز به بیان یک مقام ارشد اروپایی، جزئیات واکنش ایران را توضیح داد.

یک مقام بلندپایه اروپایی که مستقیماً در مذاکرات با ایران دخیل است، گفت: واکنش ایران در حالی که ایالات متحده و سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) فکر می‌کردند که این موضوع قبلاً حل شده است، موضوع تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دوباره روی میز قرار داد.

این مقام اروپایی افزود: واکنش ایران کاملا غیرمنطقی بود. تهران می‌خواهد متن هماهنگی اتحادیه اروپا در مورد پادمان‌های هسته‌ای را که قبلاً خارج از چارچوب انعطاف‌پذیری ما بود – و ایرانی‌ها در پاسخ ۱۵ اوت خود به صراحت با آن موافقت کردند، دوباره اصلاح کند.

این مقام اروپایی تاکید کرد: واکنش ایران را فقط می‌توان اینگونه دید که نمی‌خواهند توافق را تکمیل کنند، با وجود اینکه خیلی به توافق نزدیک بودیم.

مرندی: ایران صبور خواهد بود

به گزارش خبرآنلاین، مشاور تیم هسته ای ایران گفت: ایران صبور خواهد بود. در دوران اوباما، ایالات متحده به طور سیستماتیک معاهده را نقض کرد و در دوران ترامپ و بایدن، فشار بر شهروندان بی گناه را به حداکثر رساند.

بنابراین ایران ابهامات یا خلأهای قانونی در متن {توافقنامه} را نمی پذیرد. زمستان در راه است و اتحادیه اروپا با بحران انرژی مواجه است.

نگرانی از بازگشت احتمالی دولت بایدن به برجام

در عین حال، مذاکرات برای لغو تحریم ها در مراحل پایانی است و تحرکات مخالف در داخل آمریکا برای جلوگیری از بازگشت آمریکا در حال رشد است. توافقیک نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان این کشور از ترس واکنش احتمالی دولت بایدن به توافق، خواستار تعلیق مذاکرات با ایران شد.

به گزارش ایرنا، «رونی جکسون» نماینده جمهوریخواه تگزاس در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از سیاست شکست خورده ترامپ در «فشار حداکثری» علیه ملت ایران و تکرار اتهامات بی اساس و دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران، از رئیس جمهور دموکرات درخواست کرد. آمریکا، جو بایدن، مذاکرات با ایران را متوقف خواهد کرد.

این نماینده تندرو آمریکا مدعی شد: راهبرد «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران جواب داد زیرا هرگز ضعف نشان نداد!

نماینده جمهوری خواه افزود: ما نمی توانیم اجازه دهیم بایدن با احیای توافق وحشتناک هسته ای از همه اینها خلاص شود.

رسیدن به پایان مذاکرات برای رفع تحریم ها

در حالی که مذاکرات برای لغو تحریم ها به مرحله نهایی خود رسیده است، ۵۰ قانونگذار دموکرات و جمهوری خواه آمریکا در نامه ای به بایدن رئیس جمهور آمریکا نسبت به توافق احتمالی با ایران برای لغو تحریم ها ابراز نگرانی کردند.

۳۴ نماینده دموکرات و ۱۶ نماینده جمهوری خواه در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا که روز پنجشنبه به وقت محلی منتشر شد، از وی خواستند متن کامل هر پیشنهادی را برای بازگشت ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک ارائه کند. (برجام) به کنگره..

۵۰ قانونگذار آمریکایی در نامه خود از بایدن خواستند تا قبل از ورود همه طرف های توافق را در اختیار کنگره و دولت قرار دهد. توافق در مورد بازگشت به توافق با قوه مقننه مشورت کنید.

در این نامه با تکرار اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، ادعا شده که این کشور نگران بندهایی است که ممکن است در متن نهایی توافق گنجانده شود.

این نمایندگان کنگره آمریکا خطاب به بایدن ادامه دادند: از شما می خواهیم قبل از ارائه متن کامل توافقنامه و همه توافقات جانبی به کنگره، توافق نامه را امضا نکنید.

رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایالات متحده و نماینده ویژه این کشور در امور ایران، قرار است در نشستی محرمانه با اعضای کنگره، قانونگذاران آمریکایی را در مورد وضعیت مذاکرات هسته ای با ایران توضیح دهد.

وب سایت پولیتیکو عصر جمعه به وقت محلی اعلام کرد که با استناد به یادداشت به دست آمده، راب (رابرت) مالی در ۱۴ سپتامبر (۱۶ سپتامبر) در مقابل کنگره حاضر می شود و توضیحات خود را به اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ارائه می کند. از نمایندگان